Ładowarki emu.energy

PTBS na Strzeszynie


PTBS oddaje do użytku kolejne lokale na Strzeszynie. W poniedziałek 25 marca klucze do nowych mieszkań zlokalizowanych przy ul. Moniki Cegłowskiej trafiły w ręce nowych najemców. Docelowo na nowym osiedlu powstanie około 1100 lokali.

Pierwsi lokatorzy odebrali już klucze.Cieszę się, że mieszkania zostały już ukończone i możemy przekazać państwu klucze – podkreślał Andrzej Konieczny, prezes zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Wierzę, ze będziecie zadowoleni. Mieszkania są wykończone w dobrym standardzie, my nimi będziemy zarządzać, więc macie państwo zagwarantowane utrzymanie ich jakości.
W poniedziałek rano klucze odebrało pierwsze 10 rodzin

Mieszkania są w dobrej, spokojnej lokalizacji – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. -W pobliżu jest żłobek, wkrótce będzie też przedszkole – życzę, by mieszkało się tu państwu dobrze i wygodnie. Jestem przekonany, że tak będzie.
Budowa nowego bloku PTBS przy ul. Cegłowskiej rozpoczęła się w sierpniu 2017 r. W budynku znajduje się 71 mieszkań. Większość to lokale dwupokojowe, ale zainteresowani znajdą tu również kawalerki, czy mieszkania trzypokojowe. Mieścić się tam będzie przedszkole oraz lokal handlowo-usługowy, a od początku lutego działa już miejski żłobek „Niezapominajka”, zapewniający opiekę dla 60 maluchów. Do dyspozycji mieszkańców są również miejsca postojowe w podziemnej hali garażowej oraz plac zabaw. Trzy mieszkania zostały wygospodarowane i zaadaptowane na potrzeby Stowarzyszenia Na Tak, w których zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Połowę lokali zamieszkają poznaniacy, którzy otrzymali przydział w ramach prowadzonego przez PTBS naboru. W pozostałych miasto zrealizuje program Mieszkanie dla Seniora, gdzie kierowane są osoby z list mieszkaniowych prowadzonych przez Biuro Spraw Lokalowych. Przekazanie tych lokali zaplanowano na połowę kwietnia.
Blok przy ul. Cegłowskiej powstał w ramach planowanego przez PTBS osiedla, gdzie finalnie będzie mogło zamieszkać nawet 1100 poznańskich rodzin. W tej chwili prowadzone są prace u zbiegu ulic Poszwińskiego i Żołnierzy Wyklętych, gdzie w 7 budynkach powstaje 290 mieszkań w systemie dochodzenia do własności.
Docelowe osiedle PTBS to nie tylko budynki mieszkalne, ale i cała infrastruktura towarzysząca: place zabaw, mała architektura, miejsca sportu i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli korzystać z wiat rowerowych znajdujących się na zewnątrz każdego z budynków. W pobliżu ma również powstać stacja roweru miejskiego.
Na potrzeby osiedla wytyczone także nowe ulice: Moniki Cegłowskiej, Elżbiety Zawackiej, Jana Wiencka i Adama Poszwińskiego.
Budowa mieszkań w systemie TBS została sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Miasto Poznań oraz środków własnych spółki, partycypacji wniesionej przez przyszłych najemców oraz z kredytu na budowę 1200 lokali mieszkalnych, udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Zgodnie z planami PTBS ostatnie mieszkania powstaną przed końcem 2021 roku. Finansowanie banku zapewni dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na kupno mieszkania na wolnym rynku.
-Walka z wykluczeniem społecznym jest dobrym sposobem promowania spójności i integracji w naszych miastach – mówi Vazil Hudák, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), odpowiedzialny za nadzorowanie operacji w krajach objętych polityką spójności, w tym w Polsce. – Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć ten ważny projekt Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zapewniający mieszkania ludziom, których dochody są zbyt wysokie, aby przysługiwały im mieszkania socjalne lub komunalne, ale niewystarczające, aby mogli kupić mieszkanie na wolnym rynku.
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest właścicielem ponad 3250 mieszkań, ponad 100 lokali usługowych oraz ponad 1000 miejsc postojowych, co czyni ją jednym z największych TBS-ów w Polsce. Aktywnie współpracuje z Urzędem Miasta Poznania, wspierając realizację polityki mieszkaniowej gminy.
W wyniku tej współpracy Towarzystwo zrealizowało inwestycje mieszkaniowe w ramach programów: „Mieszkanie dla Seniora” – w latach 2009 i 2010 powstały mieszkania przy ul. Grabowej i Drewlańskiej, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób starszych oraz „Mieszkanie dla Absolwenta – w 2015 r. oddano do użytku 143 mieszkania przy ul. Palacza, przeznaczone dla osób, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły studia wyższe i pragną swoją przyszłość związać z Poznaniem.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat EBI sfinansował projekty na rzecz mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo w całej Unii Europejskiej warte prawie 10 mld euro, które przysłużyły się ponad 281 250 gospodarstw domowych. W Polsce w tym samym okresie bank sfinansował projekty warte 417 mln euro.

x

Zobasz także

Mieszkania+ na Wolnych Torach

Inwestycję mają realizować Polskie Koleje Państwowe we współpracy z PFR Nieruchomości.Chodzi o realizację programu Mieszkanie ...

50 mieszkań przy Dmowskiego

Przy ulicy Dmowskiego 81 powstanie budynek z 50 mieszkaniami – pisze epoznan.pl. W budynku znajdzie ...

Kameralnie przy Św. Wojciecha

Konimpex Invest buduje w Poznaniu kameralną inwestycję premium – Świętego Wojciecha 27.Nowy apartamentowiec będzie posiadał ...

55 „komunalek” na Piątkowie

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje kolejną inwestycję w Poznaniu. Przy ulicy Hulewiczów wbito dzisiaj symboliczną ...

Reset „Mieszkań plus”

Chciałabym doprowadzić do resetu w naszych relacjach. Myślę, że w przypadku tego programu współpraca będzie ...