Ukraina

Quadro znów dla Starego Browaru

Niespodzianki nie było. Za najlepszy obiekt zrealizowany w ubiegłym roku w Poznaniu jury uznało drugą część Starego Browaru. Werdykt jurorów był jednomyślny. To już czwarta statuetka J. B. Quadro dla architektów Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza ze Studia ADS. Jury 10. już edycji konkursu architektonicznego miasta Poznania o nagrodę im. Jana Baptysty Quadro (budowaniczego poznańskiego ratusza) postanowiło zarekomendować prezydentowi miasta jako najlepszą realizację roku 2007 i tym samym godną wyróżnienia nagrodą im. Jana Baptysty Quadro projekt Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza (Studio ADS) jakim jest II etap Centrum Kulturalno-Handlowego „Stary Browar”. I etap tego przedsięwzięcia został wyróżniony nagrodą Jana Baptysty Quadro jako najlepsza realizacja roku 2004.
– Jury z satysfakcją stwierdza, że projektanci utrzymali bardzo wysoki poziom profesjonalizmu, jaki wtedy zademonstrowali i to zarówno w kompozycji bryły, jak i w perfekcyjnym opracowaniu detali, co nie jest często spotykanym zjawiskiem przy tej skali projektach – czytamy w komunikacie po posiedzeniu. – Połączenie elementów tradycyjnej zabudowy przemysłowej XIX wieku z nowoczesną aranżacją funkcji handlowej tworzy w sumie obiekt, który stał się wraz z jego pierwszą częścią powszechnie znaną i wysoko ocenianą wizytówką miasta.
Choć werdykt jury – jak poinformował jego przewodniczący Jacek Cenkiel – był jednomyślny, to poprzedziła go wielogodzinna dyskusja. Bo wybór był w tym roku bardzo duży. Do nagrody pretendowało 13 realizacji.
Zwycięski obiekt najbardziej odpowiada założeniom konkursu; jest obiektem powszechnie docenianym, nie kontrowersyjnym, którym Poznań może się szczycić – uzasadniał decyzję Jacek Cenkiel.
Co ciekawe, największy udział wśród pretendentów do nagrody miały budynki mieszkalne, ale znów żaden z nich nie zasłużył na podium – choć było blisko. Podczas dyskusji jury wysoko oceniało też projekt Sławomira Rosolskiego zespołu zabudowy wielorodzinnej z usługami przy ul. Wojskowej-Wyspiańskiego-Ułańskiej, którego inwestorem był City Park.
To również jest projekt rozwojowy i być może za rok zasłuży na laur zwycięzcy. Prezentuje bowiem nowe spojrzenie na budownictwo mieszkaniowe – komentuje Cenkiel.
W 10-letniej historii konkursu architektonicznego Poznania tylko raz nagroda Quadro przypadła projektowi mieszkaniowemu.
– Obiekty użyteczności publicznej zawsze zasługiwały na wyróżnienie, kamienice mniej. I ta tendencja trwa do dziś – ocenia Cenkiel. Jego zdaniem architektom brakuje pomysłów na budownictwo mieszkaniowe. Trwa kontynuacja wzorów z dawnych lat w postaci klocków z pewną ilością ozdób, które mają być oznaką nowoczesności. Aczkolwiek dobrych realizacji mieszkaniowych też nie brakuje, a budynek mieszkalny nie musi być drogi.

Przez 10 lat konkursu o architektoniczny laur Poznania nigdy nie było kłopotu z przyznaniem nagrody, ani też nie przydzielano jej na siłę. Nie jest źle z poznańską architekturą – ocenia przewodniczący jury.
Znamienne jest również, że po raz czwarty laureatem zostaje zespół ADS. To może być sygnałem dla innych poznańskich architektów, ale też trzeba trafić na dobrych inwestorów. Zaś inwestorzy ciekawych projektów szukają uznanych projektantów.
Wręczenie statuetki nastąpi 20 października na Ratuszu.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...