Ukraina

Jaka przyszłość Fortu IX

Wtorkową sesję (6. lutego) zdominowały tematy związane z oświatą oraz planami zagospodarowania przestrzennego.
Rada miasta jednogłośnie zdecydowała, że na Umultowie powstanie nowe przedszkole. Będzie w nim działać 6 oddziałów przedszkolnych, co pozwoli utworzyć 150 miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W tym samym budynku powstanie również Szkoła Podstawowa nr 93, w której uczyć się będzie mogło 600 dzieci. Obie placówki stworzą Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9.

Radni zgodzili się również na upoważnienie Prezydenta Miasta Poznania do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Nie wpłynie ono na uchwalony już budżet – jest to procedura, dzięki której w przyszłości możliwe będzie zdobycie unijnego dofinansowania na remont wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu.

Jednogłośnie przyjęto też uchwałę, która zakłada wsparcie finansowe dla rodziców poznańskich wieloraczków. Rodziny, którym podczas jednego porodu urodzi się co najmniej troje lub więcej dzieci, otrzymają jednorazowo 1000 zł na każde dziecko. Ta kwota będzie wypłacana raz w roku aż do ukończenia przez dzieci 18. roku życia.

Ponadto podczas sesji radni uchwalili miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Winogrady i Bastionowej oraz rejonów ulic: Bohaterów Westerplatte i Bałtyckiej-Gnieźnieńskiej. Przegłosowano też przystąpienie do sporządzenia takiego planu dla rejonu ulicy Przygranicznej.

Dużo czasu radni poświęcili planowi zagospodarowania Fortu IX i jego okolic. W planie utrzymano dominującą obecnie funkcję mieszkaniową jednorodzinną, uzupełniając ją o tereny zieleni i niewielką zabudowę usługową. Uporządkowano też zasady umieszczania reklam, szyldów i ogródków gastronomicznych. Przyjęty przez radę miasta plan pozwala na adaptację fortu – z podkreśleniem, że wszelka prowadzona w nim działalność usługowa powinna być związana z kulturą (np. galerie artystyczne z pracowniami), oświatą lub nauką, sportem i rekreacją, muzealnictwem, administracją publiczną (np. archiwa) oraz gastronomią.

– Miasto nie zamierza sprzedawać Fortu – uspokajał radnych Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Plan pozwoli nam na kontrolowanie rodzaju usług proponowanych przez dzierżawców. To dotyczy również gastronomii. Nie widzę szans na powstanie tam ogromnej restauracji, natomiast jeśli w Forcie powstanie np. muzeum, to jego klienci będą mogli wypić kawę czy zjeść lody.

Radni uchwalili też zasady wyznaczania składu Komitetu Rewitalizacji Miasta Poznania oraz zasady jego działania.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP


x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...