Ukraina

Ratujmy drzewa w centrum

List otwarty Stowarzyszenia „Plac Wolności” do rady konsultacyjnej. Czy naukowcy uratują drzewa z 27 Grudnia?

Stowarzyszenie zwróciło się do członków rady powołanej przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka o wsparcie postulatów w sprawie ochrony drzew na ul. 27 Grudnia. – Mogę powiedzieć, że rada jest podobnego zdania co mieszkańcy – zdradza prof. Bogdan Chojnicki, członek rady.

„Wierząc, że interes społeczny i dobrostan mieszkańców jest ważniejszy od infrastruktury drogowej i podziemnej, zwróciliśmy się z apelem do członków Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Środowiska, którą prezydent wyznaczył do opiniowania projektu. Liczymy, że Rada Konsultacyjna dostrzeże potrzebę chronienia istniejącego drzewostanu na ul. 27 Grudnia” – napisała na profilu Stowarzyszenia „Plac Wolności” na Facebooku jego przewodnicząca Maria Sokolnicka-Guzek.

„W dobie zmian klimatycznych wartość ekosystemowa drzew już istniejących, w tym ich wpływ na obniżanie temperatury i wyspy ciepła w centrum miasta, postrzegana jest przez nas jako niezwykle istotna. Przyjęta przez Miasto Poznań uchwała dotycząca adaptacji do zmian klimatu wskazuje na potrzebę pozostawienia dorosłych drzew i dbania o nie. Zadrzewienia z rozłożystymi koronami w czasie upalnych dni potrafią obniżyć temperaturę o kilka stopni. Jesteśmy przekonani, że to właśnie istniejące drzewa z rozrośniętymi koronami i systemami korzeniowymi aktywnie eliminują wyspę ciepła w mieście, która jest śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców. To właśnie duże, dorosłe drzewa retencjonują większe ilości wody, pobierają nadmiary CO2 i dają dużo tlenu. Nowe nasadzenia potrzebują lat, aby zastąpić te już istniejące i przystosowane do trudnego śródmiejskiego środowiska” – czytamy w liście otwartym.

Więcej na wyborcza.pl

x

Zobasz także

Śródmieście bez tramwajów

1 września rozpocznie się kolejny etap Projektu Centrum związany tym razem z przebudową okolic Okrąglaka. ...

Zburzą szpital przy Spornej

Jednym z punktów rozpatrywanych podczas lipcowego, przeprowadzonego w trybie zdalnym, posiedzenia sejmikowej Komisji Gospodarki Wielkopolskiego ...

Zamiast szpitala kamienica

W miejscu wyburzonej części szpitala miejskiego przy Szkolnej powstanie nowa kamienica z 80 mieszkaniami inwestycje ...

Centrum pediatrii otwarte

„To najważniejsza inwestycja w historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego” – powiedział 1 czerwca 2022 r. – ...

Bloki w zabytkowym parku

Zabudowa terenu między okazałymi gmachami jest dowodem całkowitego braku wrażliwości na sprawy urbanistyki i przestrzeni. ...