Fotografia wnętrz

Raty kredytów pójdą w górę

Zła wiadomość dla kredytobiorców: Rada Polityki Pieniężnej podniosła na majowym posiedzeniu stopy procentowe, a to prawdopodobnie przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jeśli stawka WIBOR 3M (decyduje o oprocentowaniu kredytów hipotecznych) pójdzie w ich ślady, raty kredytów wzrosną o 16-17 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia, czyli o ok. 2,5-3 proc. A od stycznia ubiegłego roku rata kredytu złotowego i tak urosła już o ponad 11 proc., z 565 do 629 zł na każde 100 tys. zł kredytu na 30 lat.
Jesienią ubiegłego roku nastąpił nagły wzrost stawki WIBOR 3M, z 4,75 do 5,00 proc., co sprawiło, że osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych ponoszą każdego miesiąca wyższe koszty. Potem nastąpiła stabilizacja, od połowy grudnia do początku marca WIBOR 3M nawet o kilka punktów bazowych się obniżył i od tego czasu raz wynosi 4,94 proc., a raz 4,95 proc. Teraz jednak oczekujemy wzrostów ponad poziom 5 proc., a tak wysoko WIBOR 3M nie był od stycznia 2009 roku.
Klienci zmianę stóp procentowych i wzrost WIBOR-u odczują w różnym czasie i stopniu, bo banki według własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.
Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek oczekuje powolnego wzrostu stawki WIBOR 3M o ok. 0,1 pkt proc. w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Tymczasem jeszcze dwa miesiące temu oczekiwania były zupełnie inne, obserwacja notowań kontraktów FRA wskazywała na spadek WIBOR-u do poziomu 4,75 proc. pod koniec 2012 roku.

x

Zobasz także

Nagłe osłabienie złotego

Złoty od kilku dni traci na wartości w relacji do głównych walut, w tym franka ...

PIT od pracodawców

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś ...

Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz ...

Resort o mikrorachunku

PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek ...

Budżet po 10.miesiącach

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2019 r. dochody 332,9 mld zł, tj. ...