Ukraina

Recepta dla Trójmiasta

Zagęszczenie tkanki śródmiejskiej Trójmiasta jest drogą w dobrym kierunku. Wyspa Spichrzów i perspektywa Młodego Miasta sprzyjają realizacji wizji nowoczesnego miasta.

   Kluczem do sukcesu są obiekty wielofunkcyjne i ekologiczne budynki, choć niekoniecznie w układzie lasu wieżowców. Do takich wniosków doszli prelegenci Property Forum Trójmiasto podczas sesji inauguracyjnej „Urbanistyczna układanka w wersji mixed-use. Jak deweloperzy wspólnymi siłami zmieniają Trójmiasto?”

     Wyzwaniem dla Trójmiasta jest spójne planowanie jego rozwoju. Czy ułatwić ten proces mogą obiekty wielofunkcyjne? Zdaniem Alana Aleksandrowicza, prezesa zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego na wielofunkcyjność można spojrzeć z dwóch perspektyw.

– Pierwsza to obiekty, które samoistnie powołują do życia kolejne funkcje w sąsiedztwie. Duże centra handlowe zaczynają działać w sposób miastotwórczy, co jest oczywiście złą tendencją, ponieważ pogłębia procesy suburbanizacji. Wokół tych obiektów powstają osiedla mieszkaniowe, a razem z nimi pozostała niezbędna infrastruktura. Podobnie z kompleksami biurowymi – tworzą się wokół nich nie tylko mieszkania, ale też hotele i obiekty handlowe – zauważa Alan Aleksandrowicz.

Drugą perspektywą jest projektowanie kompleksów wielofunkcyjnych od początku.

W Gdańsku przykładem jest Garnizon i Wyspa Spichrzów. W tym kierunku pójdzie zapewne Młode Miasto. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście będzie to miejsce kompaktowe, łączące mieszkanie, pracę i wypoczynek, bo tylko takie układy pozwolą mieszkańcom zaoszczędzić czas na dojazdach – podkreśla Alan Aleksandrowicz.

Zabudować białe plamy

    Zdaniem Piotra Jasińskiego, dyrektora działu projektowania Cavatina Holding Trójmiasto jest fenomenalną lokalizacją dla mieszkańców z całej Polski, ale wymaga lepszego planowania przestrzennego. – Miasta idealne to ośrodki kompaktowe, w których oszczędność czasu jest największą wartością, a centrum i śródmieście dostarcza jak najwięcej funkcji. Tymczasem w centrum Gdańska jest jeszcze dostępna przestrzeń, którą można ciekawie zagospodarować nie tylko projektami mieszkaniowymi czy biurowymi, ale też wypoczynkowymi lub kulturalnymi. Chodzi o to, by powstrzymać proces rozlewnia się Trójmiasta na obrzeża jak dzieje się to w Krakowie – tłumaczy Piotr Jasiński.

    Ekspert przypomina, że budynki wielofunkcyjne, czyli łączące wiele funkcji w jednej bryle są niezmiernie trudne w realizacji.Cavatina planuje za rok zrealizować obiekt mieszkaniowo-biurowy w Katowicach. Jednak najbardziej wskazane jest planowanie na większym terenie różnych funkcji. Tu dobrym przykładem jest Młode Miasto, gdzie nasza firma inwestuje – przyznaje Piotr Jasiński. Więcej na propertynews.pl

x

Zobasz także

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...

Kres marzeń o stadionie

Przed wyborami rząd PiS zapewniał o udzieleniu dofinansowania na inwestycje sportowe, tymczasem minister sportu w ...