Remont pałacu w Lewkowie

– Chciałem dowiedzieć się, co już zostało zrealizowane w ramach zaplanowanej modernizacji, remontu i konserwacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie – powiedział Marszałek Marek Woźniak, który 13 stycznia odwiedził powiat ostrowski.

Podczas wizyty nie tylko obejrzał pałac i spotkał się tam z dziennikarzami, ale także był gościem Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. W tym ostatnim wręczył certyfikaty grupie uczniów, którzy ukończyli program szkoleń w zakresie spawalnictwa.

– Zakres prac jest ogromny i widzę, że postępują one zgodnie z harmonogramem – ucieszył się Marek Woźniak. – A trzeba przypomnieć, że obiekt jest trudny do remontu, wymaga pieczołowitości i zachowania określonych wymogów konserwatorskich. Marszałek zauważył, że jak przy każdej tego typu inwestycji, na bieżąco pojawiają się dodatkowe zadania. – Musimy więc uwzględnić możliwość zwiększenia kwoty finansowania tego projektu, żeby te wszystkie dodatkowe prace wykonać, jak np. zabezpieczenie kolumn zewnętrznych czy portyku, które wymagają dodatkowej interwencji, czyli dodatkowych funduszy.
Na remont pałacu Lipskich zostało zaplanowanych około 28 mln złotych – jest on finansowany pół na pół, czyli z budżetu unijnego (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2014-2020), będącego w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Realizacja projektu doszła do półmetku. Pałac ma być oddany do użytku w połowie 2021 r.

Przy okazji wizyty w Lewkowie pojawił się także wątek własności pałacu, który obecnie należy do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, ale w przyszłości cały kompleks zamierza przejąć starosta ostrowski – z korzyścią dla mieszkańców powiatu i na co zgodę już podczas wizyty wyraził Marszałek Woźniak. Na razie starosta Paweł Rajski zarządza remontem obiektu, który dla powiatowego budżetu jest zbyt drogi.

x

Zobasz także

Ratunek dla klasztoru w Lądzie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał ponad 100 mln zł dotacji na 375 projektów w ...

Środki na rewitalizację

– Samorządy, które cztery lata temu zdecydowały się na opracowanie programów rewitalizacji, wiedzą, że to ...

O neutralność węglową regionu

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, przewodniczył spotkaniu projektu C-Track 50 – Umieszczenie regionów na drodze ...

Bedzie hala w Aleksandrii

Nowa hala wytwórczo-magazynowa wyrośnie w Wielkopolsce Firma Meble Para przygotowała realizację obiektu produkcyjnego w miejscowości ...

Park Handlowy Koło

Już w przyszłym roku na mapie Koła pojawi się nowy park handlowy o powierzchni 9 ...