Fotografia wnętrz

Remont szkoły przy Różanej

Coraz bliżej do zakończenia pierwszego etapu remontu elewacji zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5, u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego.

– Szkoła przy ul. Różanej to jakby młodsza siostra placówki z ul. Berwińskiego. Obie powstały przed pierwszą wojną światową i zbudowano je w tym samym stylu. Nawet okolica jest podobna, ponieważ oba budynki znajdują się przy znanych parkach – Wilsona i Drwęskich. Ponad sto lat po swoim powstaniu budynki obu szkół w tym samym czasie zyskują odnowione elewacje – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Przy okazji prac remontowych budynku Zespołu Szkół nr 5 nie zapomniano o detalach, na które warto zwrócić uwagę przechodząc obok – płaskorzeźbach elewacyjnych pokazujących sceny z popularnych bajek o Czerwonym Kapturka, czy Jasiu i Małgosiu oraz charakterystycznych niebieskich drzwiach i oknach.

Liczący ponad sto lat gmach, nawiązujący w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego, wymagał prac renowacyjnych. Rozpoczęty latem pierwszy etap remontu obejmuje elewację zachodnią, północną szkoły i wschodnią sali gimnastycznej.

Oprócz naprawy i uzupełnienia tynku elewacyjnego w zakres prac wchodzą m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, naprawa rys, pęknięć i ubytków w murze, a także renowacja podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów z granitu oraz elementów z tufu wulkanicznego. Konserwacji poddano detale ozdobne i płaskorzeźby z piaskowca, drzwi oraz okna, których część wymieniono, wyremontowano schody zewnętrzne. Do zadań wykonawcy należy również zagospodarowanie terenu.

Wszystkie roboty były i są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bo budynek od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Renowacja osady św. Gotarda

Teren dawnej osady św. Gotarda ma szansę znowu zyskać rangę, jaka mu przysługuje z uwagi ...

Co czeka Fort VIIa

Radny Paweł Matuszak zapytał w trybie interpelacji o plany zabudowy Fortu VIIa. Zwrócił uwagę, że ...

Nowe „zebry” na Dworcowym

Radny Paweł Sowa zwrócił się w interpelacji o wytyczenia nowego przejścia dla pieszych po zachodniej ...

Spuszczanie wody z Malty

Każdego dnia poziom wody w Jeziorze Maltańskim obniża się od kilku do kilkunastu centymetrów. Obecnie ...

Co w Starej Papierni?

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu chce wykorzystać obiekty przy ul. Szyperskiej do działalności bieżącej i prorozwojowej, ...