Bolechowo 750×200 – maj 2017

Repatrianci w Kozichgłowach

Rodzina repatriantów z Kazachstanu wróciła do Polski i zamieszka w Kozichgłowach. To już druga rodzina repatriantów w historii tej  gminy.

    Pierwsza przybyła w 2004 roku i mieszkała przez 12 lat. Teraz w  mieszkaniu na Osiedlu Leśnym należącym do Czerwonackiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego a wyremontowanym za środki finansowe wojewody wielkopolskiego zamieszka 3-osobowa rodzina. Mama Natalia, tata Wiaczesław i ich syn Witalij.

    Pod koniec lat 30-tych mama pani Natalii pociągiem dla bydła została wywieziona z Kamieńca Podolskiego na kazachski step. Pani Natalia i pan Wiaczesław poznali się w Karagandzie, gdzie mieszkali do czasu przybycia do Polski.Pan Wiaczesław pracował w firmie kolejowej, a pani Natalia w domu opiekowała się niepełnosprawnym synem Witalijem. W Karagandzie mieli ponad 100-metrowy dom, który zdecydowali się sprzedać. W Kazachstanie pozostała jeszcze mama pana Wiaczesława, którą opiekuje się drugi syn.

     Olbrzymi udział w przeprowadzce repatriantów do Polski odegrała córka Marina To ona ponad 15 lat temu zdecydowała się na przyjazd na studia do Polski. Przez rok studiowała we Wrocławiu, a potem przeniosła się do Poznania. Pani Marina od początku planowała zostać w Polsce i chciała, aby cała rodzina znów była razem. Po 16 latach czekania wreszcie to się udało.Córka biegle włada językiem polskim. Zaczynała się go uczyć w Związku Polonijnym w Kazachstanie jeszcze przed przyjazdem na studia. Mama Natalia rozumie język polski doskonale, ale jeszcze nie włada nim biegle. Przeprowadzka do Polski to dla całej rodziny ogromna zmiana, ale jak sami zapewniają są na nią przygotowani. Mama Natalia ma korzenie polskie, tata Wiaczesław rosyjskie i oboje nigdy nie czuli się Kazachami.

Źródło i fot: UG Czerwonak

x

Zobasz także

Nowe skrzydło podstawówki

25 stycznia 2019 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 2. Projekt ...

CBA w Suchym Lesie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakwestionowało dwie umowy dzierżawy w gminie Suchy Las (woj. wielkopolskie) – dowiedziała ...

Więcej drzew w WPN

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże sześciu parkom narodowym dotacje na interwencyjne wykupy ...

Osada z XII wieku w Czerwonaku

Podczas budowy łącznika ulic św. Wojciech i Szkolnej w Czerwonaku archeolog odkrył ślady średniowiecznej osady. ...

Bezpieczna droga

Szeroka, bezpieczna droga. Obok chodnik i ścieżka rowerowa. Dwa ronda, nowe przystanki, oświetlenie i wyspy ...