Ukraina

Rok 2013 czasem próby dla deweloperów

Obecna sytuacja na poznańskim rynku nieruchomości nie sprzyja deweloperom. Przyszły rok może okazać się jeszcze trudniejszy. Będzie to kolejny rok wyzwań, którym podołają tylko najlepsi – komentuje Tomasz Hofman, prezes PBG Erigo z Poznania.

Rok 2012 przyniósł zmiany, które w znacznym stopniu utrudniły prosperowanie działających na rynku nieruchomości firm. Zaliczyć do nich należy ograniczenie akcji kredytowej banków spowodowaną kolejnymi rekomendacjami nadzoru bankowego, wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a na koniec tego złego dla branży roku dochodzi zakończenie programu „Rodzina na Swoim”.
Koniec RnS paradoksalnie zwiększył akcję kredytową w bankach oraz sprzedaż mieszkań, które spełniają wymogi tego rządowego programu. Świadomi tego deweloperzy oraz klienci próbują w ostatniej chwili wykorzystać przywileje tego programu. Wygaszany RnS jest bardziej korzystny dla nabywców mieszkań niż prognozowane korzyści z nowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.
Ta zwiększona mobilizacja rynku pod koniec roku budzi obawy o jego aktywność w pierwszej połowie 2013 roku. U jej źródła leży głównie późne wdrożenie nowego rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ma on zostać wprowadzony nie wcześniej jak w lipcu przyszłego roku. Stanu rynku nieruchomości nie poprawiają również prognozy kondycji polskiej gospodarki i obawy o sytuację na rynku pracy.
Wszystko to sprawia, że w najbliższą przyszłość należy patrzeć z dużą rezerwą. Nadchodzi czas cięcia kosztów i strat, które nie wszyscy rynkowi gracze przeżyją. Coś, co wydaje się być dziś okazją cenową dla klienta, może być pułapką z długoletnią walką o odzyskanie pieniędzy.
W czasie kryzysu jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo transakcji. Wynajęcie prawnika przed podpisaniem aktu notarialnego kosztuje niewiele, w porównaniu do inwestowanych pieniędzy,. a poprawi bezpieczeństwo całej transakcji. Korzystanie przez dewelopera z rachunku powierniczego, zamkniętego finansowania projektu, spółki celowej, podpisywania umów w formie aktu notarialnego to będzie wkrótce standard, którego nowi i przyszli klienci powinni się domagać już dziś.
Pozorne oszczędności mogą za sobą nieść kosztowne konsekwencje, a wymarzone mieszkanie może pozostać wyłącznie na makiecie.
Z drugiej strony deweloperów również nie stać na pozorne oszczędności. Grunt to dobry projekt dopasowany do rynku – takie nawet w dobie kryzysu zdołają się obronić. Firma PBG Erigo jest przygotowana na tę trudną sytuację. Przykładem mogą być dwie dogłębnie przemyślane inwestycje, które znaleźć można w aktualnej ofercie firmy: ekonomiczne mieszkania na zielonym i cichym osiedlu Ecoria oraz prestiżowe lokale w apartamentowcu Quadro House. W parze z rozsądnymi cenami idzie tu najwyższa jakość oraz atrakcyjne lokalizacje.
Dwa priorytety, bezpieczeństwo klienta oraz wysoka jakość oferowanych produktów towarzyszą firmie nieustannie od początku działalności. Doceniają to nasi klienci mieszkaniowi, ale również biznesowi, wśród których jest hotelowy potentat Hilton Worldwide.
Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że czasy kryzysu są doskonałą okazją do zakupów. Duży wybór i atrakcyjne ceny powinny przyciągnąć inwestorów i poszukiwaczy okazji. Skoro kryzys zaczął się w Stanach Zjednoczonych, to również z tego kierunku poszukujemy oznak poprawy. Wzrost cen domów za oceanem oraz wzrost ilości nowych budów w ostatnich miesiącach sugeruje trwałą poprawę oraz to, że największa gospodarka świata wychodzi z kryzysu.
Rok 2013 będzie trudnym egzaminem dla deweloperów, który zdadzą tylko najsilniejsi i najlepsi. Firmy słabe i nieprofesjonalne zostaną zdyskwalifikowane.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...