Ukraina

Rośnie strażnica JRG4

W Poznaniu powstanie nowa strażnica dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Państwowej Straży Pożarnej na Ławicy. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na jesień 2018 roku.

Nowoczesna siedziba JRG 4 zlokalizowana zostanie przy ulicy Lotniczej tj. w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Ławica. Takie umiejscowienie pozwoli zabezpieczyć zachodnią część Poznania, a także gminy ościenne należące do powiatu poznańskiego.

Umieszczenie jednostki w tej lokalizacji znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tym rejonie i skróci czas dojazdu do potrzebujących. Przez bliskość lotniska, w razie potrzeby będziemy także wspierać straż lotniskową. W tym celu utworzona zostanie brama przejazdowa pomiędzy obiektami – mówi młodszy brygadier Jacek Michalak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Budowa nowej strażnicy kosztować będzie ok. 12 milionów złotych. Połowę kosztów wzięło na siebie Miasto. Inwestycję – kwotą 2 mln zł – dofinansowało też starostwo powiatu poznańskiego. Reszta finansowana jest przez Skarb Państwa. Realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem, a zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał przyszłego roku. Generalny wykonawca firma PTB Nickel zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by wywiązać się z terminów, a nawet zakończyć wcześniej.

Nowa siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 będzie składać się z budynku koszarowego oraz hal garażowych mieszczących 10 wozów bojowych. Dodatkowo na ten teren przeniesiona ma zostać wiata, w której obecnie swój sprzęt przechowują strażacy. Znajdzie się w niej miejsce na samochody techniczne oraz wyposażanie składowane dotychczas pod gołym niebem. Do tej pory strażacy tymczasowo swoje obowiązki pełnili na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych przy ul. Dąbrowskiego.

Na obszarze inwestycji miasto Poznań planuje także budowę dwóch dodatkowych obiektów: magazynu przeciwpowodziowego oraz bazy dwóch jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Na ulicę Lotniczą przeniosą się ratownicy wodni z OSP RW Mistral oraz grupa poszukiwawcza z OSP GRS.

Miasto podchodzi do ochrony przeciwpożarowej kompleksowo. Zależy nam, żeby strażacy docierali na miejsce zdarzenia w możliwie najkrótszym czasie. Przeniesienie magazynu przeciwpowodziowego z Żegrza na teren jednostki sprawi, że potrzebny sprzęt dostępny będzie od razu, a strażacy nie będą musieli po niego jechać i zaoszczędzą cenne minuty – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który odwiedził niedawno plac budowy.

Obecnie na terenie Poznania znajduje się 9 jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz 6 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Ostatnia inwestycja miasta w tym obszarze, to budowa nowej remizy dla OSP Poznań Głuszyna, która w najbliższym czasie oddana będzie do użytku.

Monika Marciniak, Biuro Prasowe UMP

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...