Nickel 750×200 – Botaniczna
Nickel 750×100 – Botaniczna

Rowerem do Rydzyny

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Gmina Rydzyna,

Powiat Leszczyński i Miasto Leszno podpisały porozumienie w sprawie wspólnej budowy ścieżki rowerowej w kierunku Rydzyny. Planują, że jeszcze w pierwszym półroczu br. trasa dla pieszych i rowerzystów wzdłuż krajowej „piątki” będzie gotowa.

Samorządy Gminy Rydzyna, Powiatu Leszczyńskiego i Miasta Leszna od kilku lat planowały budowę ścieżki rowerowej z Leszna do Rydzyny. Mimo chęci współfinansowania przez samorządy inwestycji przepisy uniemożliwiały im inwestowanie na gruntach skarbu państwa.

Po zmianie przepisów samorządy wróciły do pomysłu i uzgodniły z GDDKiA zakres rzeczowy przedsięwzięcia. Ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni asfaltowej od węzła Dąbcze przy krajowej „piątce” do Rydzyny powstanie przy wykorzystaniu destruktu bitumicznego zgromadzonego w pobliżu drogi. Trzy samorządy zadeklarowały poniesienie kosztów wykonawstwa w kwocie po 300 tys. zł. GDDKiA, oprócz destruktu, sfinansowała koszty projektu, wycinki drzew, a także przekazała teren. Gdyby koszt inwestycji okazał się wyższy, samorządy mogą rozwiązać porozumienie lub dołożyć brakującą kwotę.

Koordynatorem porozumienia ze strony samorządów została Gmina Rydzyna, która ogłosi przetarg, wybierze wykonawcę i będzie nadzorowała inwestycję. Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w styczniu br., z terminem oddania ścieżki do użytku do końca czerwca.

Dziś w Rydzynie porozumienie podpisali Tadeusz Łuka, wicedyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA, burmistrz Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i członek Zarządu Powiatu Leszczyńskiego Grzegorz Brzeskot oraz Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak.

x

Zobasz także

XXIII Spotkanie pod dębem

We wsi Marlewo pod Rogoźnem po raz 23 upamiętniono śmierć króla Polski Przemysła II, a ...

Konserwacja Rowu Topolskiego

Powiat Średzki wraz z Gminą Środa będą wspólnie finansować konserwację Rowu Topolskiego. Powiat przeznaczy na ...

Budowlańcy przy Pływalni

Rozpoczęły się roboty budowlane związane z budową obiektu handlowego w sąsiedztwie wolsztyńskiej pływalni przy ulicy ...

Stypendia dla uczniów WSCKZiU

2 lutego 2018 r. w ostrowskim Forum Synagoga Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczyła ...

„Oaza zieleni w różnych porach roku…”

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Gniezna: Agata Szymańska, Aleksandra Śmigowska, Kinga Piotrowska, Wiktoria ...