Ładowarki emu.energy

Rozbudowa 100-letniej szkoły

Ogromne zainteresowanie uczniów sprawiło, że zapadła decyzja o rozbudowie o ponad 100-letniej szkoły w Murowanej Goślinie.

W poniedziałek 4 czerwca odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowywaną placówkę. Dzięki supernowoczesnemu wyposażeniu, w budynku powstanie pokój treningowy, gdzie przyszli hotelarze będą się uczyć między innymi jak profesjonalnie pościelić łóżko.

15 milionów złotych powiat poznański przeznaczył na rozbudowę szkoły w Murowanej Goślinie, należącej do Zespołu Szkół w Bolechowie. 4 miliony złotych udało się zdobyć w ramach dofinansowania unijnego. Rozbudowa ponad stuletniej szkoły to duże wyzwanie. Po zakończeniu prac szkoła zyska dodatkowe pomieszczenia a przez to, całkowicie nowe oblicze.

– Dziś to my podpowiadamy innym jak kształcić zawodowców. Dlatego musimy im zapewnić najlepszą bazę dydaktyczną. Stąd decyzja o rozbudowie naszej placówki – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Obecnie na placu budowy z ziemi „wyrastają” ściany budynku dydaktycznego, a w miejscu, gdzie docelowo powstanie hala sportowa, montowane są słupy konstrukcyjne. Zgodnie z harmonogramem, do końca wakacji budynek dydaktyczny będzie w stanie surowym otwartym z dachem. Po wakacjach przyjdzie czas na prace związane między innymi z układaniem instalacji czy montażem okien.

– Inwestujemy w szkoły zawodowe, które obecnie nie są już przechowalnią dla najsłabszych uczniów, jak to miało miejsce w czasach PRL – mówił podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nowe skrzydło szkoły Jan Grabkowski, starosta poznański. – Stawiamy na nowoczesny i elastyczny system kształcenia, by absolwenci naszych szkół, od razu po zakończeniu nauki byli wysoko wyspecjalizowanymi i wykształconymi pracownikami, znajdującymi zatrudnienie. A po opuszczeniu szkoły potrafili korzystać z wartości kulturalnych, znali literaturę, potrafili dyskutować na różne tematy.

Nauka przygotowywania bankietów i zasady cateringu uczniowie będą poznawać dzięki nowej pracowni gastronomicznej i sali bankietowej. Pracowania hotelarska z recepcją i pokojem treningowym umożliwi młodzieży naukę profesjonalnej obsługi gości i… fachowego ścielenia łóżek oraz poznania zasad utrzymywania porządku w trakcie pobytu gości i po opuszczeniu przez nich pokoju hotelowego.

W ramach rozbudowy powstaną też sala sportowa, biblioteka z czytelnią, dwie sale językowe i dwie komputerowe. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki między innymi zamontowaniu windy i dźwigu osobowo-hydraulicznego.

Szkoła jako jedyna w Wielkopolsce i szósta w kraju posiada certyfikat Kuźni Talentów. Uczniowie są doskonale przygotowani do wykonywania zawodu kucharza, odbywają praktyki w najlepszych polskich restauracjach na przykład u Wojciecha Modesta Amaro, a to gwarantuje znalezienie dobrej pracy – mówi Beata Strama dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie do którego należy placówka z Murowanej Gośliny.

Kierunki nauczania w Murowanej Goślinie:

Technikum:

– technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa

Szkoła branżowa I stopnia:

– mechatronik – klasa patronacka firmy Solaris Bus & Coach SA

– klasa wielozawodowa: zawody o profilu żywieniowym: kucharz, cukiernik, piekarz;

zawody o profilu mechanicznym: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechatronik, samochodowy, lakiernik, blacharz, cieśla, dekarz, elektryk, fryzjer, kamieniarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz – tynkarz, ogrodnik, sprzedawca, stolarz, ślusarz, krawiec, drukarz i inne.

x

Zobasz także

6.lokali komunalnych

W obecności mieszkańców, a także przedstawicieli Rady Miejskiej, burmistrz Dariusz Urbański i Prezes MG Sport ...

Informator Mosiński 03.2019

Władze gminy zapraszają do lektury cyfrowego wydania marcowego numeru „Informatora Mosińskiego”. Wersja papierowa – już ...

Na spacery wokół Glinianek

Ścieżka pieszo-rowerowa na Gliniankach z małą infrastrukturą edukacyjną – gotowa dla spacerowiczów. Obecnie ogłoszony został ...

Śnieżycowy Jar – trudności

W związku z ćwiczeniami wojsk pancernych w dniach 1-31 marca br. na poligonie w Biedrusku, ...

Spalarnia nie truje

Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) nie wpływa na pogorszenie jakości powietrza. Łączna emisja ...