Rusza budowa Centrum Kształcenia w Swarzędzu

Powiat poznański rozpoczyna budowę Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. – Dzięki inwestycji wartej 34 miliony złotych kształcenie zawodowe w naszym powiecie zyska europejski poziom. 20 milionów złotych na rozbudowę pozyskaliśmy z Unii – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W piątek 14 lipca w starostwie powiatowym w Poznaniu podpisano umowę na rozpoczęcie prac. Wykonawca – firma Budimex – ma 14 miesięcy na to, by dotychczasową placówkę zmienić w supernowoczesne obiekty dydaktyczne z częścią gastronomiczno-hotelową. W budynkach będą urządzone laboratoria, do których trafi profesjonalne wyposażenie. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

Centrum Kształcenia Praktycznego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji. Obecnie w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym 1075 osób. Od dłuższego czasu odczuwane były braki lokalowe, przez co z oferty centrum nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani – mówi Jan Grabkowski.

Powiat poznański jest liderem kształcenia zawodowego w Wielkopolsce, potwierdzeniem tego jest zainteresowanie klasami branżowymi, na niektórych kierunkach ośmiu kandydatów ubiega się o jedno miejsce.

W ciągu siedmiu dni nastąpi przejęcie placu budowy, zespół jest już gotowy i choć termin jest wymagający, to mamy doświadczenie w realizowaniu podobnych inwestycji. Dlatego jestem przekonany, że nasze kolejne spotkanie za 14 miesięcy będzie miało miejsce, kiedy oddamy do użytku Centrum Kształcenia Praktycznego – dodał Stanisław Świątek, dyrektor oddziału Budimex-u.

Rozbudowa CKP

Do istniejącego budynku szkoły dobudowany zostanie, na planie litery „L”, budynek dwu- i trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego – wyjaśnia szczegóły inwestycji Jan Grabkowski. – W części hotelowej dwa pokoje zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a skrzydło wyposażone będzie w przeznaczony dla nich dźwig osobowy.

Nowy budynek

Kolejnym obiektem powstającym w ramach projektu, jest wolno stojący, parterowy budynek, w którym zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.

Dla mechanika i hotelarza

W nowych pracowniach CKP chętni kształcić się będą w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia sterowane numerycznie CNC), elektryk.

Pracowanie z supersprzętem

Dopełnieniem projektu będzie wyposażenie 4 pracowni obiektu w sprzęt, urządzenia i pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu. Są to pracownie: eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych, technicznej krajalnia metali, obsługi urządzeń sterowanych numerycznie CNC oraz informatycznej programowania CAD/CAM/CNC.

Wykonawca CKP zainstaluje wyposażenie tzw. montowane. Wyposażenie pozostałe (ruchome) będzie kupione w odrębnym przetargu.

Zbudowanie nowych obiektów i ich wyposażenie to nie wszystko. W marcu podpisano umowy o dofinansowanie projektów, które pozwolą na podniesienie kompetencji zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.

x

Zobasz także

Będzie Muzeum Meblarstwa

Zgodnie z planami Muzeum Meblarstwa ma powstać na terenie dawnej fabryki mebli w Swarzędzu. Wstępna ...

Galeria Piastova w Gnieźnie

Trwają prace wykończeniowe w nowym centrum handlowym, które zlokalizowane jest u zbiegu ulic Witkowskiej i ...

Rozbudowa szkoły w Konarzewie

Do istniejących obiektów zostanie dobudowany kolejny budynek, który będzie pełnić funkcję dydaktyczną i sportową. Dokumentacja ...

Dotacja dla Ośrodka Owińska

Unijna dotacja pozwoli w tym roku na kapitalną przebudowę kompleksu cysterskiego w Owińskach. Pomieszczenia, w ...

IPN szuka komunizmu

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek zwrócił się do wójta ...