Ukraina

Rusza budowa komunalnych „M” przy ul. Zawady

Rozpoczyna się budowa kolejnych mieszkań komunalnych. We wtorek, 11 kwietnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania wraz z Arkadiuszem Stasicą, prezesem ZKZL symbolicznie wbili pierwszą łopatę na placu budowy przy ul. Zawady. Przy ul. Zawady powstaną dwa czterokondygnacyjne bloki z 46 mieszkaniami i 2 lokalami użytkowymi. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do nowych „M” już w kwietniu przyszłego roku. 31 mieszkań będzie dwupokojowych o powierzchni około 50 m kw., 15 kolejnych zaprojektowanych zostało jako dwupokojowe, ale z aneksem kuchennym. Te mieszkania będą mniejsze, o powierzchni 37-38 m kw. Wszystkie będą miały balkony.
Choć budynki nie są podpiwniczone, do dyspozycji lokatorów będą pomieszczenia gospodarcze na klatkach schodowych. Projektant zaplanował także dostosowanie trzech mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz lokali gotowych do zamieszkania – z panelami na podłogach, płytkami w kuchni i w pełni wyposażonej łazience – projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół budynków. Będzie zieleń, plac zabaw dla najmłodszych, nowe drogi i chodniki oraz parkingi. W tych budynkach – w przeciwieństwie do dotychczasowych – zaprojektowano również balkony, a także pomieszczenia gospodarcze na klatkach schodowych.
Zakończenie inwestycji nastąpić ma w kwietniu 2018.

Na realizację tej inwestycji Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzyma dotację z Funduszu Dopłat, rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą około 2,85 miliona złotych. Całkowity koszt budowy mieszkań przy ul. Zawady to 6,1 miliona złotych, czyli niespełna 2,7 tys. zł/m kw. (do kosztu nie wlicza się ceny gruntu, którego właścicielem jest miasto, czy hal garażowych, które muszą budować deweloperzy).
Inwestycja przy ul. Zawady to czwarte z kolei przedsięwzięcie realizowanego przez spółkę ZKZL programu budowy mieszkań komunalnych. W grudniu zeszłego roku zakończyła się budowa 62 mieszkań przy ul. Rubież w Naramowicach, prawie 100 lokali powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Bolka. Trwa także budowa 94 komunalnych „M” przy ul. Dymka na Nowym Mieście. Następne inwestycje są na różnym etapie realizacji. Kolejna budowa rozpocznie się latem przy ul. Biskupińskiej, gdzie powstanie 120 nowych mieszkań komunalnych.
Wiceprezydent Lewandowski przypomniał, że w Poznaniu na mieszkanie komunalne lub socjalne czeka ponad 2600 osób. Są to osoby z wyrokami eksmisyjnymi, albo znajdujące się na tzw. liście prezydenckiej. Do tego ok. 5000 osób mieszkających w domkach na terenach ogrodów działkowych. To tykająca bomba.
– To prawdziwy dramat podejmować przy tak niewielkim zasobie lokali komunalnych decyzje tak istotne dla ludzi, czyli o przydziale, a właściwie bardzo często o braku przydziału mieszkania. Dlatego najbardziej priorytetowym zadaniem władz miasta jest pozyskiwanie, w tym budowanie mieszkań – podkreślił wiceprezydent Tomasz Lewandowski. – Stąd ogromne tempo budowy, z jakim wcześniej nie mieliśmy w Poznaniu do czynienia. W tej chwili w ZKZL jest uruchomione 67 postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, także na remonty, aby ilość pozyskanych mieszkań była jak największa.
Wykonawcą domów przy Zawadach jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane INFRA z Gorzowa Wlkp, które buduje już kolejne domy komunalne.
– Z inwestorami ze sfery budżetowej chce się pracować, gdyż reguły gry są znane, nie ma zaskoczeń. Takie budowanie jest na pewno bezpieczniejsze. Poznaliśmy ZKZL jako bardzo profesjonalnego inwestora, wobec tego bez żadnych obaw przystępujemy do kolejnych przetargów – ocenia Szymon Tamborski, prezes INFRA.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...