Rynek deweloperów w kwietniu

Kwiecień bieżącego roku można uznać za pierwszy miesiąc, w którym epidemia koronawirusa wywierała bardzo duży wpływ na rynek pierwotny.

W marcu deweloperzy wprowadzali na rynek jeszcze wiele inwestycji zaplanowanych i przygotowanych na fali bardzo dobrej sprzedaży. Trzeci miesiąc roku przyniósł również finalizację transakcji uzgodnionych w rekordowo dobrym sprzedażowo styczniu i lutym.

Potwierdzenie stanowią dane wskazujące, że w skali całego kraju marcowa liczba nowych ofert i sprzedanych nieruchomości deweloperskich była zbliżona do średniej z minionego roku.
OC nie musi kosztować AŻ TYLE!

Kwiecień przyniósł ogólnopolskie pogorszenie wyników dotyczących sprzedaży i liczby nowych ofert deweloperskich. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, gdzie miesięczne zmiany były największe. Okazuje się, że nie wszędzie kwietniowa sprzedaż spadła.
Spadek dotyczący nowych ofert ze stolicy nie był duży

Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym zmiany liczby nieruchomości deweloperskich, które zostały wprowadzone na rynek w marcu i kwietniu 2020 r. Poniższy wykres przedstawia informacje na ten temat z dwudziestu najważniejszych rynków w Polsce oraz pozostałych lokalizacji (uwzględnionych razem).

Dane, które eksperci RynekPierwotny.pl przedstawili na wykresie, informują na przykład, że w kwietniu liczba nowych mieszkań wprowadzonych do stołecznej oferty spadła o 11 proc. względem marca. To niezbyt duża zmiana zważywszy na okoliczności rynkowe. O wiele większe spadki odnotowano między innymi na terenie Krakowa (-44 proc.), Gdańska (-89 proc.) oraz Poznania (-74 proc.).

Pewnym zaskoczeniem wydają się natomiast duże dodatnie zmiany liczby nowych propozycji deweloperów z Wrocławia (+35 proc.), Lublina (+69 proc.) i Bydgoszczy (+38 proc.). Na kilku mniejszych rynkach odnotowano jeszcze większe wzrosty.

Przykład stanowi pow. poznański (+571 proc.) oraz Szczecin (+413 proc.). Z kolei w Gliwicach deweloperzy zrezygnowali z nowych inwestycji. Kolejnym ciekawym faktem jest tylko minimalna zmiana liczby nowych lokali i domów, które w kwietniu wprowadzono do sprzedaży na rynkach spoza pierwszej dwudziestki.
/RynekPierwotny.pl
Informacje dotyczące sprzedaży deweloperów również wskazują, że kwietniowe zmiany nie wszędzie były ujemne. Przykładowo w Gliwicach sprzedaż nowych mieszkań wzrosła około trzykrotnie względem marca (+201 proc.). Duże wzrosty odnotowano też na terenie pow. wejherowskiego (+176 proc.) i wołomińskiego (+78 proc.), Gdyni (+66 proc.), pow. warszawskiego zachodniego (+48 proc.), pruszkowskiego (+47 proc.) oraz poznańskiego (+32 proc.).

W skali całego kraju, kwietniowy bilans sprzedaży był jednak mocno ujemny (-41 proc.), co wynikało między innymi ze sporych miesięcznych spadków widocznych na terenie Warszawy (-63 proc. względem marca), Krakowa (-68 proc.), Poznania (-66 proc.) oraz Łodzi (-61 proc.).

Zaskakująco dobrze w kwietniu radził sobie natomiast wrocławski oraz gdański rynek pierwotny. Na pierwszym z nich odnotowano miesięczny spadek sprzedaży o jedną piątą, co jest dobrym wynikiem w obecnych okolicznościach. Z kolei kwietniowa sprzedaż nowych „M” na terenie Gdańska spadła tylko o 6 proc. (zobacz poniższa tabela)

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-jak-zmienila-sie-oferta-deweloperow-w-kwietniu,nId,4508309#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Remedium: budowy i remonty

Prof. Jerzy Hausner i 12 cenionych ekonomistów w specjalnym raporcie wskazują konieczne działania. Niektóre bardzo ...

Wirus i nieruchomości

W obliczu epidemii COVID-19 jedno jest pewne – spadek obrotów na rynku nieruchomości. W jakiej ...

Wzrost zadłużenia Polaków

Konsekwencją wzrostu cen usług mieszkaniowych – w wyniku „ekonomizacji” gospodarki mieszkaniowej, polegającej – grosso modo ...

Małe miasta bez mieszkań

Zasób mieszkaniowy w Polsce rośnie, ale wciąż mamy deficyt mieszkaniowy – mówi wiceminister rozwoju Marek ...

Skanska chce być zielona

Od 2012 roku firma dostarczyła w całym regionie ponad 700 tys. mkw. powierzchni biurowej z ...