Ukraina

Rynek wynajmu mieszkań – wrzesień 2009

Przełom września i października to gorący okres na rynku wynajmu mieszkań. Dodatkowo należy liczyć się ze wzrostem czynszów – wynajmujący wiedzą, że we wrześniu jest największy ruch na rynku i podnoszą czynsze, bo mają świadomość, że ich mieszkanie i tak zostanie z łatwością wynajęte. Dużo zależy oczywiście od lokalizacji – mieszkania oddalone od uczelni mogą skusić najemców większą powierzchnią (rozłożenie kosztów na większą liczbę osób) albo zdecydowanie niższą ceną w przypadku mniejszych lokali. Niektórzy wynajmujący usilnie utrzymują wysokie czynsze mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach miast, przez co mają problemy z ich wynajęciem. Muszą mieć świadomość, że jeśli nie wynajmą mieszkania w gorącym okresie jesiennym, to później mogą mieć z tym spore trudności. Studenci to bowiem największa grupa najemców na rynku. I chociaż z powodu ograniczonej dostępności do kredytów zwiększył się w ostatnim czasie wśród najemców udział absolwentów i młodych rodzin, to nie odgrywają oni aż tak dużej roli po stronie popytowej.

Wrześniowy raport Wynajem.pl pokazuje nieznaczny wzrost średnich czynszów ofertowych w Krakowie i Poznaniu. We wrześniu średni koszt wynajęcia m kw. lokalu wyniósł odpowiednio 36 PLN i 34 PLN. W Warszawie i Trójmieście średni koszt najmu utrzymuje się na takim samym poziomie, co w sierpniu (odpowiednio 48 PLN i 38 PLN za metr kwadratowy). We Wrocławiu natomiast średni czynsz ofertowy wynosi 38 PLN, a więc tyle samo, co w lipcu i sierpniu.

Poznań

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu we wrześniu średnio kosztowało 1700 PLN, co daje 34 PLN za m kw. lokalu. Jest to najniższy czynsz spośród wszystkich analizowanych miast. Od czerwca zaobserwowano jednak stopniowy wzrost czynszów. W czerwcu średni koszt wynajęcia m kw. mieszkania wyniósł 30 PLN. Z ofert zgromadzonych na portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Stanowią one 71 proc. całej oferty.

Warszawa

Średnia cena m kw. mieszkania na wynajem wyniosła w lipcu 48 PLN. Za wynajęcie 50-metrowego mieszkania musimy więc zapłacić średnio 2400 PLN, a więc o 100 PLN więcej niż w czerwcu. Warszawa charakteryzuje się stosunkowo wysokim udziałem drogich mieszkań, a więc o czynszu powyżej 4500 PLN. Równomiernie rozłożony jest udział lokali z pierwszych trzech przedziałów cenowych. W każdym z nich dostępnych jest około 20% lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem w stolicy.

Kraków

Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu wyniósł we wrześniu 1800 PLN, co daje 36 PLN za m kw. W czerwcu średni koszt wynajęcia lokalu o takiej powierzchni był niższy o 100 PLN. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – prawie 63 proc. wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 PLN (ponad 17 proc.).

Wrocław

We wrześniu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 38 PLN, a więc tyle samo co w dwóch poprzednich miesiącach. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1900 PLN, a więc o 50 PLN więcej aniżeli w czerwcu. Największą część wrocławskiej oferty stanowią mieszkania o czynszu poniżej 2000 PLN (prawie 41 proc.). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN. Stanowią one prawie 22,5 proc. wszystkich mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Trójmiasto

Za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba średnio zapłacić 1900 PLN, a więc tyle samo co we Wrocławiu. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Tam też znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich natomiast w Gdańsku. W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (prawie 50 proc. ogółu mieszkań na wynajem).
Na zmiany w funkcjonowaniu rynku mieszkaniowego w Polsce, w tym rynku wynajmu, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Własne mieszkanie wciąż jest dobrem luksusowym, a wynajęcie lokalu pochłania znaczną część wynagrodzenia. W przypadku większości studentów studiów dziennych koszty związane z zapewnieniem „własnego kąta” obciążają rodziców, którzy muszą przecież uregulować także wiele swoich zobowiązań.
Jest lepiej, niż w roku ubiegłym, kiedy czynsze osiągnęły najwyższą wartość. Średnia cena wynajmu m kw. mieszkania we wrześniu 2008 roku wynosiła w Warszawie – 51 PLN, w Krakowie – 38 PLN, we Wrocławiu – 43 PLN, w Poznaniu – 37 PLN, a w Trójmieście – 38 PLN. Dla wielu osób czynsze wciąż są bardzo wysokie. Zwłaszcza, że stawki wynagrodzeń i stypendiów są w znacznej części przypadków nieadekwatne do kosztów życia.

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...