Ukraina

Rząd postanowił w sprawie hipoteki odwróconej

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Spółki, które oferują rentę dożywotnią będą musiały mieć odpowiedni kapitał zakładowy oraz licencję od Komisji Nadzoru Finansowego. Propozycje dotyczące uregulowania renty dożywotniej przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Ministerstwo Finansów już wcześniej pracowało nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.
– Od dawna zależało nam na tym, by odwrócony kredyt hipoteczny, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów oraz renta dożywotnia, która dotychczas funkcjonowała na polskim rynku w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego znalazły się w jednym projekcie ustawy. Uważam, że obie kwestie powinny zostać należycie uregulowane, by zapewnić bezpieczeństwo seniorom – podkreślił Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.
Zgodnie z założeniami do ustawy rentę dożywotnią będą mogły oferować tylko spółki o kapitale zakładowym mnie mniejszym niż 2 miliony euro i odpowiednich kwalifikacjach zawodowych osób reprezentujących (zarządu). Poza tym fundusze hipoteczne będą musiały być pod nadzorem KNF.
– Ustawa dotycząca renty dożywotniej jest bardzo potrzebna, zwłaszcza, że rozwiązanie to funkcjonuje na polskim rynku od pięciu lat. Najbardziej kluczowa wydaje mi się propozycja systematycznego i stałego raportowania do KNF. My jesteśmy spółką publiczną notowaną na GPW i systematycznie publikujemy swoje wyniki finansowe, ale pozostałe firmy oferujące rentę dożywotnią nie są tak transparentne i należałoby to zmienić – podkreśla Majkowski.
Jeśli spółka, która oferuje hipotekę odwróconą upadnie, twórcy założeń do ustawy o rencie dożywotniej proponują odpowiednie rozwiązania.
– Proponujemy, by w takiej sytuacji do masy upadłości nie wchodziła suma uzyskana ze sprzedaży mieszkania, które zostało przeniesione w zamian za świadczenie rentowe. Będzie ono dalej służyło osobie starszej – odpowiedział Jacek Bartmiński na pytanie PAP-u. Co na to rynek?
– To dobre rozwiązanie. Warto pamiętać, że umowy zawierane z seniorami, które mają zapisy o poddaniu się przez fundusz egzekucji, czy zapis w księdze wieczystej zapewniający klientowi prawo dożywotniego korzystania z nieruchomości, zapewniają seniorom większe bezpieczeństwo. Umowy stosowane przez największe fundusze są w tej chwili bezpieczne. Ważne jednak żeby cały rynek zaczął się do nich stosować – mówi Robert Majkowski.
Warto pamiętać, że rynek hipoteki odwróconej w Polce cechuje duży potencjał wzrostu. Decyduje o tym szereg czynników, do których można zaliczyć nie tylko mało efektywny system emerytalny, ale również zmiany społeczne i demograficzne. Z danych statystycznych GUS wynika, że liczba mieszkańców Polski w wieku powyżej 65 lat wzrośnie o ponad 63 proc. (z 5165 tys. osób w 2010 roku do 8457 tys. osób w 2029 r.), co będzie stanowić 23,4 proc. populacji mieszkańców naszego kraju. Wydłużający się okres korzystania ze świadczeń emerytalnych wpłynie natomiast niekorzystnie na efektywność systemu emerytalnego, zwłaszcza że model rodziny wielopokoleniowej (w wyniku zmian zachodzących po 1989 roku) będzie obowiązywać w dużo mniejszym stopniu. Młodsze pokolenia coraz częściej będą przeprowadzać się do innych miejscowości lub za granicę, a część seniorów będzie uzależniona od dochodów tylko w postaci emerytury.
Prace nad rządową ustawą o hipotece odwróconej trwają od blisko czterech lat. Największe fundusze hipoteczne oczekując na odpowiednią ustawę – wraz z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych – opracowały Księgę Zasad Dobrych Praktyk, która określa najwyższe standardy postępowania. Księga V obejmuje działalność funduszy hipotecznych i określa m.in. działania podejmowane w trakcie umowy oraz praktyki zakazane.

x

Zobasz także

Raport Podatnika w e-US

Raport podatnika – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym   Raport podatnika to nowa usługa w ...

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...