Ukraina

Są pieniądze na Bibliotekę Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich otrzyma 42,7 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej na budowę nowego gmachu wzdłuż al. Marcinkowskiego. Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Wojciech Spaleniak, dyrektor biblioteki i Ryszard Grobelny, prezydent Poznania podpisali w tej sprawie umowę. Biblioteka Raczyńskich uzyskała dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcie zostało zgłoszone w odpowiedzi na konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego na projekty w Priorytecie XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach konkursu wpłynęło 120 wniosków. Ministerstwo wybrało do dofinansowania 28 przedsięwzięć. Ze względu na swoją kompleksowość i wielką wartość dla rozwoju kultury i dziedzictwa narodowego projekt z Poznania odniósł bezapelacyjne zwycięstwo uzyskując najwyższą punktację z przedsięwzięć zgłaszanych do działania ,,Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym”. Dofinansowanie ze środków unijnych pokryje 40 proc. inwestycji, której całkowity koszt oceniono na ponad 106 mln zł. Pozostała kwota pokryta zostanie ze środków miasta Poznania.
– Jest to projekt jakościowo i merytorycznie dobrze zbudowany. Bardzo dobrze wygląda też ze względu na krótki czas realizacji – chwalił minister Zdrojewski. – Dzięki takiej realizacji inne projekty dobrze ocenione będą mogły liczyć na dofinansowanie w przyszłym roku, na przykład Akademia Muzyczna w Poznaniu. Zależy mi, aby pieniądze kierować nie tylko na projekty spektakularne, a i o dużej wartości kulturowej. To jest więc zarazem ocena dotychczasowej działalności Biblioteki Raczyńskich. Cieszę się z lokalizacji i kompatybilności rozwiązań.
Nowy gmach stanie za budynkiem historycznym przy pl. Wolności, wzdłuż al. Marcinkowskiego. Będzie miał 11,7 tys. m kw. Dzięki rozbudowie Biblioteki Raczyńskich mieszkańcy Poznania i Wielkopolski uzyskają szerszy dostęp do unikatowych zbiorów stanowiących europejskie dziedzictwo kulturowe. Będą mogli też w większym zakresie korzystać z propozycji wydarzeń kulturalnych organizowanych przez bibliotekę.

Projekt zakłada rozbudowę budynku o nową część, funkcjonalnie i komunikacyjnie zintegrowaną z gmachem głównym, a także zagospodarowanie terenu otaczającego bibliotekę. Przyszły budynek uwzględni najnowsze tendencje w budownictwie bibliotecznym i wyposażeniu specjalistycznym. Pozwoli to na korzystanie z unikatowych zbiorów również osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza, że część księgozbiorów przeznaczona jest dla osób niewidomych i niedowidzących.
Realizacja projektu wpłynie przede wszystkim na poprawę efektywności obsługi osób korzystających z biblioteki, a także na udostępnienie zbiorów do tej pory zamkniętych dla czytelników ze względu na brak odpowiednich warunków technicznych. Zbiory o szczególnej wartości znajdą się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Klimatyzowane będą też czytelnie dla użytkowników. Biblioteka będzie skomputeryzowana, co umożliwi kontakt z podobnymi placówkami na całym świecie. Magazyny wystarczyć mają na gromadzenie zbiorów na 100 lat.
Społeczność Wielkopolski dostanie bibliotekę nowoczesną, jakimi dysponują rozwinięte kraje Europy Zachodniej – zapewniał minister Zdrojewski. – Biblioteka ma być przyjazna dla użytkowników, aby chciało się do niej wracać – dodał dyrektor Spaleniak.
To kolejny dobry moment w 180-letniej historii biblioteki. Ten obiekt dobrze wpisuje się także w konkretne miejsce przestrzeni miejskiej, wypełniając zarazem istniejącą pustkę – ocenia prezydent Ryszard Grobelny. Wszyscy uczestnicy spotkania chwalili rozwiązania zastosowane przez projektantów z pracowni JEMS Architekci z Warszawy.
Dyrektor Wojciech Spaleniak zapowiada, że lada moment ogłoszony zostanie przetarg na inwestora zastępczego, a następnie razem z nim na generalnego wykonawcę. Wczesną wiosną 2010 r. na budowę powinny wjechać koparki. Ukończenie inwestycji przewiduje się na koniec roku 2011.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...