Ładowarki emu.energy

Samorządy dla mieszkań plus

Planowana nowelizacja Krajowego Zasobu Nieruchomości powinna zachęcić gminy do udziału w Mieszkaniu plus

powiedział dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Jak zauważył, przyczyni się do tego wprowadzenie bonifikaty za grunty oddane na potrzeby programu.

Zmiany w przepisach mają zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus (fot. pixabay.com)

W ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości mają zostać zmienione zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do KZN. Krajowy Zasób Nieruchomości miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których miały stanąć mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus.
W praktyce wiele przewidzianych w ustawie rozwiązań było martwych. Pojawił się np. problem z przekazywaniem za darmo gruntów do KZN.
Przedstawiona przez Radę Mieszkalnictwa propozycja zmiany ustawy o KZN ma rozwiązać ten problem. Podmiotom, od których zostaną przejęte grunty, zostanie przekazana rekompensata w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów, w przypadku gdy KZN przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość.
Jak zauważył Górka „planowana nowelizacja, której jedną z poprawek jest wprowadzenie bonifikat, powinna zachęcić gminy do przekazywania gruntów i dokumentów do zasobu”.
– Do tej pory nie były one zainteresowane współpracą, szczególnie gdy do Krajowego Zasobu Nieruchomości miały być kierowane atrakcyjne tereny, kluczowe dla funkcjonowania danego organu – podał.
– Należy jednak pamiętać, że w ustawie mamy paragraf, który umożliwia zwrot przekazanej do KZN nieruchomości organom administracji, w przypadku gdy KZN nie będzie realizował na niej swoich zadań – powiedział ekspert.
– Co więcej, w przypadku gdy gmina zawnioskuje do ministerstwa o zwrot nieruchomości, to właściwy minister decyzją może dokonać jej zwrotu – dodał.
Zdaniem Górki „stworzenie osoby prawnej w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości i ustawowe nadanie mu właściwych do realizacji mieszkaniowych kompetencji było dobrym posunięciem”.
– Potrzebna była instytucja, która oprócz poprawy mieszkalnictwa sklasyfikuje we wspólnym repozytorium zasoby gruntowe w Polsce – zauważył.
– Dodatkowo nadano KZN ważną funkcję zarządzania i obrotu gruntami, co rodzi nadzieje, że oprócz BGK Nieruchomości i programu Mieszkanie plus, beneficjentami będą także inwestorzy profesjonalni, jak spółki deweloperskie – powiedział Górka. Dodał, że „deweloperzy są zainteresowani budową nowych mieszkań, ale nie posiadają odpowiednich banków ziemi”.
Koordynator Rady Mieszkalnictwa Mirosław Barszcz wyraził nadzieję, że „planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus”. Barszcz liczy, że wszystkie państwowe podmioty dysponujące gruntami, na których mogą zostać zrealizowane dostępne cenowo inwestycje mieszkaniowe, jeszcze aktywniej niż dotąd włączą się w realizację programu Mieszkanie plus.
Rada Mieszkalnictwa została powołana styczniu br. W jej skład – obok premiera Mateusza Morawieckiego, który jest jej przewodniczącym – weszli m.in. ministrowie: inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Koordynatorem Rady jest Mirosław Barszcz.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Za mało mieszkań komunalnych

Najwyższa Izba Kontroli o wykonywaniu przez gminy zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej Gminy mają za ...

Rosną stawki za czynsz

W pierwszych czterech miesiącach roku dynamika wzrostu wyniosła średnio 4,8 proc. W analogicznym okresie zeszłego ...

Nowe „socjalki” na Piątkowie

Przy ul. Hulewiczów na Piątkowie ZKZL przybędzie 55 lokali mieszkalnych, które znajdą się w czterokondygnacyjnym ...

Musi być bezpiecznie

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z kluczowych potrzeb człowieka. Stanowi także podstawę komfortowego funkcjonowania w miejscu ...

Duże , to znaczy jakie?

Jak duże mieszkania znajdziemy w ofercie deweloperów? W których projektach je kupimy? Ile kosztują? Sondę ...