Ukraina

Secesja w Poznaniu

Wydawnictwo Miejskie Poznania przygotowało dla czytelników nową, bardzo wartościową publikację poświęconą architekturze miasta – ,,Secesja w Poznaniu”, autorstwa prof. Jana Skuratowicza oraz fotografików Magdaleny Adamczewskiej i Piotra Walichnowskiego.

Bez zabudowy secesyjnej Poznań nie byłby takim miastem, jakim jest. Otwarcie przez Prusaków Festung Posen pod koniec XIX wieku dało pole do popisu budowniczym, którzy stworzyli niepowtarzalny styl, zabudowując znaczne połacie Łazarza, Jeżyc czy Wildy.
– Cenię sobie szczególnie ten okres w dziejach architektury i sztuki. Żaden inny styl nie wniósł w przestrzeń miast tyle piękna i kolorytu. Połączył architekturę z rzeźbą, malarstwem i sztuką użytkową – powiedział podczas uroczystej prezentacji albumu Tadeusz Jurga, zastępca architekta miasta Poznania.
Secesja to rzeczywiście styl przebogaty w detale i zdobnictwo. Jak ocenił jeden z żyjących w owym czasie historyków sztuki ,,u secesjonistów nawet zwoje mózgowe układają się w ornament”.
Album ,,Secesja w Poznaniu” jest plonem 2-letniego trudu znanego poznańskiego historyka sztuki prof. Jana Skuratowicza oraz fotografików Magdaleny Adamczewskiej i Piotra Walichnowskiego. Jak podkreślił prof. Skuratowicz nowoczesna technika cyfrowa w fotografice pozwoliła na nowo pokazać secesję – zdawałoby się dobrze znaną. Powstała książka pisana inaczej niż dotychczas, pokazująca miasto z innej strony.

Na ponad 250 stronach elegancko wydanego albumu znajdujemy bogatą dokumentację poznańskiej architektury z przełomu XIX i XX w. Zarówno w formie zdjęciowej prezentującej rozliczne detale, jak i w postaci opisów. Dzięki autorowi tekstu poznajemy inwestorów i budowniczych ówczesnych kamienic: architektów, sztukatorów, bez których styl secesyjny nie byłby takim, jakim go znamy, właścicieli warsztatów stolarskich i kowalskich – twórców pięknych krat i balustrad balkonowych, malarzy i witrażystów. Poznań był bowiem miastem przyciągającym twórców z różnych stron, także z Włoch.
– Chcę, aby ta książka przypomniała o niepowtarzalnym stylu, który zabudował Poznań. Jeśli te obiekty znikną, nie będzie piękna tego miasta – stwierdził Jan Skuratowicz. Miłośnicy Poznania mają więc kolejną okazję, aby pogłębić swą wiedzę o mieście i jego budowlach. Album może też zwróci uwagę na niszczejące zabytkowe kamienice i pomoże w ich renowacji.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...