Ukraina

Sejm zmienił prawo w nieruchomościach

Podczas 101 posiedzenia Sejm uchwalił kilka ustaw lub ich nowelizacji wprowadzające nowe przepisy dotyczące nieruchomości i inwestycji.Dopłaty dla gmin na zakup byłych mieszkań zakładowych przeznaczonych na lokale socjalne

Sejm przyjął nowelizację ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Zgodnie z nim gminy, kupujące byłe mieszkania zakładowe, będą mogły skorzystać ze wsparcia z Funduszu Dopłat. Warunkiem uzyskania dopłaty będzie przeznaczenie zakupionych mieszkań zakładowych na lokale socjalne. Nowelizacja pozwala na objęcie wsparciem inwestycji realizowanych przez spółki gminne. Chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, w których gmina ma ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu i które nie działają w formie towarzystwa budownictwa społecznego. W dalszej kolejności ustawą zajmą się senatorowie.

Budowa supermarketów powyżej 2 tys. m kw. tylko na podstawie planu miejscowego

Izba uchwaliła nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nowymi regulacjami, lokalizacja sklepu o powierzchni powyżej 2000 m kw. będzie musiała być przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto nowelizacja przewiduje, że obszary, na których będą mogły powstać takie obiekty handlowe będą musiały zostać określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wejście w życie nowych przepisów ma sprawić, że sprawy te będą załatwiane w sposób transparentny, z udziałem społeczności lokalnej. Prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Senacie.

Związki metropolitalne nową formą współpracy gmin i powiatów

Możliwość ich powoływania przewiduje ustawa o związkach metropolitalnych. Określono w niej m.in. zasady tworzenia związków, ich zakres działania i organy. Związki metropolitalne mają być zrzeszeniami jednostek samorządu terytorialnego, położonymi w danym obszarze metropolitalnym. W myśl ustawy obszar metropolitalny to spójna pod względem przestrzennym strefa oddziaływania miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, zamieszkała przez co najmniej 500 tys. mieszkańców. Związki metropolitalne będą mieć osobowość prawną. Zgodnie z ustawą związki metropolitalne będzie tworzyć Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, ustalając jednocześnie ich nazwy. Także do kompetencji rządu będzie należało ustalenie granic obszarów metropolitalnych. Projekt rozporządzenia byłby obowiązkowo konsultowany z mieszkańcami, a także z radami gmin i powiatów, sejmikiem województwa i wojewodą. Rozporządzenia mają być wydawane nie później niż 30 kwietnia, a związki metropolitalne tworzone z 1 lipca.
Utworzenie związku ma być możliwe, jeżeli w jego skład wejdzie więcej niż 5 sąsiadujących ze sobą terytorialnie miast na prawach powiatu z jednego województwa, w tym jedno miasto będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu związku metropolitalnego rząd ma brać pod uwagę m.in. koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju oraz plan zagospodarowania przestrzennego województwa, a także powiązania funkcjonalne oraz zaawansowanie procesów urbanizacyjnych. Uwzględnione mają zostać także więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe. Do zadań związku metropolitalnego należeć ma wykonywanie zadań publicznych w zakresie m.in. kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich oraz sprawy promocji. Nadzór nad związkami metropolitalnymi ma sprawować premier oraz wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa.
Organami związku metropolitalnego ma być zgromadzenie oraz zarząd. Zgromadzenie ma być organem stanowiącym i kontrolnym z 4-letnią kadencją. Zarząd ma być organem wykonawczym związku. W jego skład ma wchodzić 3 członków, w tym przewodniczący. Zarząd i jego przewodniczący mają być wybierani przez zgromadzenie. Ĺšródłami dochodu związku metropolitalnego ma być między innymi 5-proc. udział w PIT, składki gmin wchodzących w skład związku oraz dotacje z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Opłata reklamowa będzie dochodem gminy

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która doprecyzowuje, że wpływy z opłaty reklamowej od umieszczanych tablic lub urządzeń reklamowych stanowią dochód gmin. Możliwość uchwalania takiej opłaty przez rady gmin wprowadziła tzw. ustawa krajobrazowa, która weszła w życie 11 września 2015 r. Teraz nowelizacja będzie rozpatrywana w Senacie.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...