Skwer dla J. Mielocha

Do Biura Rady Miasta Poznania trafił projekt w sprawie nadania skwerowi na Chartowie imienia Jerzego Mielocha, mistrza sportu motocyklowego, niezwykle popularnego w Poznaniu przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Przed dwoma laty jego sylwetkę na łamach Biuletynu przypomniał dr Piotr Grzelczak.
Pasjonat sportu motocyklowego, przedsiębiorca, żołnierz Września 1939, oficer Armii Krajowej, powstaniec warszawski, więzień niemieckich oflagów, dobroczyńca wielu najmłodszych adeptów sportu motorowego. Jerzy Mieloch żył zaledwie 46 lat, ale tego co dokonał starczyło by na kilka życiorysów.

„W czasie zawodów z jego udziałem życie w Poznaniu zamierało. W tych dniach całe miasto ruszało na Mielocha, a ponad 120 tysięcy kibiców zgromadzonych wokół toru motocyklowego na Woli było czymś zupełnie naturalnym.” – pisał na naszych łamach dwa lata temu dr Piotr Grzelczak w artykule „Idol”, w związku z przypadającą wówczas 60. rocznicą śmierci Jerzego Mielocha.

Skwer, który ma otrzymać imię Jerzego Mielocha znajduje się na Chartowie, w rejonie ulic Chartowo i Piaśnicka (w pobliżu os. Rusa). Projektem uchwały radni zajmą się prawdopodobnie na początku 2020 roku.

x

Zobasz także

Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem ...

Tramwaj na Naramowice

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. ...

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac ...

Bądź współtwórcą muralu

Już niebawem w Poznaniu powstanie kolejny artystyczny stały mural – tym razem na ponad 250-metrowej ...