Finansowanie pomostowe

Skwer Ireny Sendlerowej?

Przy okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, obchodzonym 6 marca, radny Tomasz Wierzbicki

zaproponował, by mieszkańcy stolicy Wielkopolski oddali cześć Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, których najsłynniejszą przedstawicielką jest Irena Sendlerowa. – Niestety, do dnia dzisiejszego nieupamiętniona w przestrzeni Poznania – zauważa Wierzbicki.

Radny Wierzbicki przygotował projekt uchwały, która ma na celu nazwanie skweru przy Małych Garbarach właśnie imieniem Sendlerowej. – Myślę, że skwer w samym centrum miasta, w dawnej dzielnicy żydowskiej oraz w pobliżu siedziby Gminy Żydowskiej jest najlepszym miejscem, którego patronką mogłaby być Irena Sendlerowa – pisze na swojej facebookowej stronie Wierzbicki.

Irena Sendlerowa była działaczką społeczną, która po wybuchu II wojny światowej nie zaprzestała działalności, a wręcz ją zintensyfikowała. – Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej – czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu uchwały – otrzymała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z Żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta. W grudniu 1942 roku utworzona Rada Pomocy Żydom „Żegota” mianowała ją szefową wydziału dziecięcego.

Powodem, dla którego miałaby zostać uhonorowana nazwą skweru swojego imienia w centrum Poznania jest jej niezłomna walka o pomoc dla prześladowanych przez nazistowskie Niemcy Żydów. – Irena Sendlerowa za swoją działalność została aresztowana w 1943 roku przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć – wylicza radny Wierzbicki w uzasadnieniu. – „Żegota” zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. Była jedyną osobą, która wiedziała, gdzie są uratowane dzieci. W ukryciu, pod pseudonimem „Jolanta”, dalej pracowała nad ocaleniem żydowskich dzieci – uratowała ich około 2,5 tysiąca.

Uchwała powstała we współpracy z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Radny Wierzbicki ma nadzieję, że jego pomysł spotka się ze zrozumieniem: – Liczę na wsparcie pozostałych radnych w Radzie Miasta – kończy.

Źródło: epoznan.pl

x

Zobasz także

Współtwórz mapę murali

Twórcy poznańskie mapy murali, graffiti, neonów i typografii zapraszają do współpracy przy tworzeniu trzeciej edycji ...

Wiosna na Ostrowie Tumskim

Społeczny Opiekun Zabytków zaprasza na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Spacer po wyspie w sercu Poznania odbędzie ...

Dom Seniora przy Szkolnej

W przyszłości nieruchomości przy ulicach Szkolnej, Koziej i Podgórnej zamienią się w największy w Polsce ...

Trzeci pas na A-2

Po ponad dwóch tygodniach robót przygotowawczych z niedzieli na poniedziałek, 17 na 18 marca, rozpoczęły ...

Budimex na pl. Kolegiackim

Poznań wyłonił wykonawcę przebudowy placu Kolegiackiego. Rewaloryzację przeprowadzi spółka Budimex Budownictwo. Niebawem ma nastąpić podpisanie ...