Ukraina

Słoneczne szaleństwo

Program dopłat do kolektorów słonecznych, uruchomiony w ubiegłym roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przekonał do „zielonej” inwestycji wielu Polaków.

Zniesienie niektórych obostrzeń w procedurze ubiegania się o takie dofinansowanie wróży kolektorom jeszcze większą popularność.
Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej, mimo pojawiających się sceptycznych głosów, zjednuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Jest to szczególnie widoczne teraz, gdy wraz z wiosną intensyfikują się prace remontowo-budowlane.

Kredytów coraz więcej

– Potwierdzają się nasze przypuszczenia odnośnie cykliczności składania wniosków na kredyt z dopłatą NFOŚiGW – mówi Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska. – W październiku, w którym zwykle finalizuje się część inwestycji budowlanych, zarejestrowaliśmy rekordową liczbę wniosków. Wówczas było ich ponad 200. W marcu, gdy pogoda pozwoliła na kontynuację zewnętrznych prac budowlanych, wpłynęło do nas około 170 wniosków. To ponad dwukrotnie więcej, niż w lutym i trzykrotnie więcej niż w styczniu.
Do kwietnia, czyli przez pełne dziewięć miesięcy istnienia programu w BOŚ – będącym jednym z sześciu banków współpracujących z NFOŚiGW w tym zakresie – udzielono 949 kredytów o łącznej kwocie blisko 13,9 mln zł.
O sile oddziaływania państwowych dopłat na motywację społeczeństwa świadczą statystyki banków współpracujących z funduszem. W 2010 roku, kiedy NFOŚiGW uruchomił program dofinansowań, BOŚ udzielił dwa razy więcej kredytów na kolektory niż w poprzednim roku, mimo że produkty wspierające podobne działania miał w swojej ofercie już od dłuższego czasu.

Korzystne zmiany

W połowie stycznia NFOŚiGW ogłosił zmiany w programie dopłat, które z pewnością przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania kolektorami słonecznymi. Do tej pory beneficjentami środków z funduszu nie mogły być osoby, których nieruchomości były podłączone do sieci ciepłowniczej. Obecnie wykluczeniu podlegają jedynie odbiorcy ciepła sieciowego dla celów ogrzewania wody użytkowej. Co więcej kolektory słoneczne, poza podstawową funkcją, czyli oddawaniem ciepła do instalacji wody użytkowej, mogą także wspomagać inne odbiorniki ciepła np. instalację ogrzewającą budynek czy basen.
Przeformułowanie zasad programu z pewnością wpłynie pozytywnie na zainteresowanie dopłatami wspólnot mieszkaniowych posiadających centralne ogrzewanie, a nie zawsze korzystającymi z sieci miejskiej dla podgrzewania wody użytkowej.

Słoneczne regiony

Od samego początku programu mieszkańcy południowo-zachodniej Polski wykazują się najwyższą aktywnością w ubieganiu się o wsparcie energii słonecznej z funduszu. Opierając się na danych BOŚ, co drugi udzielony kredyt wspiera kolektory słoneczne na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Łącznie w ramach już przyznanych przez BOŚ kredytów z dofinansowaniem z NFOŚiGW do tych regionów popłynie ponad 6,7 mln złotych. Najmniejsze zainteresowanie zarejestrowano jak dotąd w Podkarpackiem. Jednak dopóki w funduszu są pieniądze na wsparcie prywatnych inwestycji w energię słoneczną, ten układ może ulec zmianie.

x

Zobasz także

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...

Konta mieszkaniowe w PKO

PKO BP  uruchomił możliwość oferowania konta mieszkaniowego Na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a ...