Spieszmy ratować pszczoły

Jeśli pszczoły wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc pszczołom, musimy wspierać pszczelarzy – mówi Marszałek Marek Woźniak. Samorząd Województwa Wielkopolskiego był pierwszym w Polsce, który przygotował i wdrożył program pomocowy dla pszczelarzy.

W ostatnich latach sytuacja pszczoły miodnej jest trudna, w niektórych regionach kraju zimy nie przeżywa nawet 30 proc. rodzin pszczelich, do tego dochodzą zanieczyszczenia powietrza oraz niszczenie siedlisk tych pożytecznych owadów.

Właśnie dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego czwarty rok z rzędu pomaga pszczelarzom z naszego regionu. W Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ, który przypada 20 maja, wsparto ich działania kwotą 2 mln zł. Pieniądze te pozwolą na sfinansowanie pokarmów pszczelich.

– Światowy Dzień Pszczół to bardzo dobry moment, aby zaapelować do Wielkopolan, by zwracali uwagę na te owady. Chronili je, nie niszczyli pasiek i w swoich ogrodach tworzyli kąciki, które staną się łąkami kwiatowymi. Obecnie na kondycję i życie pszczół wpływa zarówno kapryśny klimat, jak działanie człowieka, który stosuje agresywne środki ochrony roślin w rolnictwie. W wyniku tych wszystkich zdarzeń wielkość populacji owadów niestety spada – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek podkreśla, że pszczoły kojarzą się z miodem, ale te owady to przede wszystkim skuteczni zapylacze. – Jeśli one wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc pszczołom, musimy wspierać pszczelarzy, taki jest główny cel Samorządu – kontynuuje Marek Woźniak.

Wciągu ostatnich trzech lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. Dzięki temu udało się wymienić 100 proc. węzy w wielkopolskich pasiekach. W tym roku przyszedł czas na nową inicjatywę, czyli zakup pokarmów pszczelich – np. ciasta lub syropów wzbogaconych o składniki mineralne i witaminy, służących do zimowego i wczesnowiosennego dokarmiania rodzin pszczelich. Dokarmianie w okresach gdy w naturze nie ma wystarczającej ilości pożytku to podstawowe zadanie związane z prawidłowym rozwojem rodzin pszczelich.

– Wsparcie dotarło do ponad 4600 wielkopolskich pasiek, a nową węzę otrzymało ponad 140 tysięcy rodzin pszczelich. W sumie zakupiono i rozdystrybuowano wśród wielkopolskich pszczelarzy blisko 130 ton węzy. Te liczby pokazują jak ważne było to wsparcie – stwierdza Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

„Program Poprawy Warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” finansowany i realizowany przez Województwo Wielkopolskie był pierwszym takim programem pomocowym dla pszczelarzy w Polsce.

– Biorą z nas przykład marszałkowie innych województw, którzy zaczęli wdrażać podobne programy w województwach dolnośląskim, lubuskim, czy zachodniopomorskim – podkreśla Wicemarszałek Grabowski.

Już po raz czwarty Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera także zakup sadzonek drzew miododajnych. Do tej pory przeznaczono na ten cel 5 mln zł, dzięki temu udało się posadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew. – Niektórzy lubią wycinać drzewa, a my w Wielkopolsce je sadzimy – podkreśla Krzysztof Grabowski.

Także Koleje Wielkopolskie (spółka należąca do Samorządu Województwa Wielkopolskiego), Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu rozpoczęły wspólną akcję pod hasłem: „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”. Do 30 maja na ekranach znajdujących się w pociągach Kolei Wielkopolskich będą wyświetlane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak można je chronić. W czwartek, 20 maja w godzinach 9-17 podróżujących pociągami Kolei Wielkopolskich czeka niespodzianka – pasażerowie będą otrzymywali nasiona do wysiewu łąk kwietnych.

x

Zobasz także

Dzień Powstania świętem

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, mający upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19, ...

H. Clinton gościem MTP

Hilary Clinton będzie gościem specjalnym Impact’21, które odbędzie się pod koniec października na terenie Międzynarodowych ...

Dożynki 2021 online

Nie udało się nam spotkać w 2020 roku, nie uda się także w 2021 – ...

Łazarz i Wilda płatne

Od 2 sierpnia na terenie Wildy i Łazarza postój będzie płatny na całym, nieobjętym dużymi ...

65 lat Czerwca 56

Wielkopolska odda cześć bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Mija 65 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca ...