Sejm niemal jednogłośnie uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego, która zawiera m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłatę do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 i wiele innych.
Pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19.
– Uchwalenie społecznej części pakietu mieszkaniowego to pierwszy etap proponowanych przez nas zmian. Pracujemy już nad kolejnymi rozwiązaniami, które wesprą rozwój mieszkalnictwa w Polsce. Przed nami tzw. rynkowa część pakietu mieszkaniowego, a w niej na przykład ustawa, która wprowadzi model „lokal za grunt”, rozwój społecznych agencji najmu, czy prawne uregulowanie działania tzw. kooperatyw mieszkaniowych – mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Kluczowe rozwiązania społecznej części pakietu mieszkaniowego
Zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym oraz komunalnym:
wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań społecznych (z 20% kosztów inwestycji do nawet 35%); wprowadzenie zasady finansowania wkładu gminy, a nie refinansowania;
zwiększenie wsparcia dla gmin na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie do 80% kosztów nowych inwestycji;
wyższe granty na remonty zasobu budynków komunalnych, które ze względu na stan techniczny nie są użytkowane (pustostany); uproszczona procedura ubiegania się o środki.
Źrodło:administrator24.info