Ukraina

Środki na rewitalizację

– Samorządy, które cztery lata temu zdecydowały się na opracowanie programów rewitalizacji, wiedzą, że to był odważny krok w stronę budowania nowej jakości usług społecznych i relacji z mieszkańcami – powiedział Marszałek Marek Woźnik podczas konferencji „Rewitalizacja 2.0 w Wielkopolsce”.
W konferencji otwierającej projekt wspierający samorządy w zakresie rewitalizacji wzięli udział przedstawiciele blisko 120 gmin z terenu woj. wielkopolskiego.
– Rewitalizacja to nie tylko zmiany wizerunkowe placów czy ulic, ponieważ w centrum zainteresowania tych programów stawia się przede wszystkim człowieka – podkreślił Marek Woźniak. – Chodzi o pobudzanie go do działania i aktywne włączanie w zmiany społeczne. To wielkie wyzwanie, które wymaga od osób zajmujących się rewitalizacją, odpowiedniego przygotowania i ciągłego uzupełniania wiedzy o tym procesie – dodał.
Właśnie z tego powodu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, korzystając z dofinansowania unijnego oraz angażując własne środki, kontynuuje współpracę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie wsparcia gmin w przygotowaniu i wdrażaniu działań rewitalizacyjnych.
Co zyskają gminy, które zdecydują się skorzystać z nowej oferty? To przede wszystkim możliwość udziału w darmowych warsztatach, szkoleniach i wizytach studyjnych – łącznie ponad 16 wydarzeń zaplanowanych do końca sierpnia 2021 roku. W tym czasie gminy będą mogły również skorzystać z konsultacji eksperckich z zakresu rewitalizacji.
Marszałek Marek Woźniak podkreślił również, jak ważna dla władz regionu jest możliwość przywracanie odpowiednich funkcji terenom zdegradowanym, za pośrednictwem środków unijnych, w szczególności z WRPO 2014+. Skala interwencji jest ogromna. Jak dotąd Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał do dofinansowania 52 wnioski na łączną kwotę ponad 400 mln zł (tj. dotacje z konkursu ogólnego oraz w ramach ZIT AKO i OSI). Do tego trzeba doliczyć kolejne 100 mln zł z puli pożyczek z Jessica 2. Tak więc z budżetu WRPO 2014+ na rewitalizację zostanie wydane pół miliarda złotych!
W dalszych prezentacjach nie zabrakło szczegółów związanych z założeniami projektu dot. wzmacniania zdolności gmin w programowaniu i wdrażaniu działań rewitalizacyjnych i dlaczego warto skorzystać z tej oferty. Więcej szczegółów w załączonych prezentacjach.
Już teraz przedstawiciele samorządów mogą rejestrować się na szkolenie „Ustawowe narzędzia rewitalizacji”, które odbędzie się 24 marca i 6 kwietnia br. w UMWW. Szkolenia poprowadzą eksperci zewnętrzni: Andrzej Brzozowy i Rajmund Ryś. Można zapisać się elektronicznie wypełniając formularz dostępny on-line.
Wśród uczestników konferencji byli także beneficjenci WRPO 2014+, którzy także wystąpili w roli prelegentów. Jak ważne w rewitalizacji jest spojrzenie kompleksowe i wieloaspektowe oraz działania „z ludźmi, i dla ludzi” opowiadała Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia. Samorząd pokazał się również ze swoją wystawą, która była prezentowana w holu przed Salą Sesyjną. Z kolei Marcin Wolniak z Urzędu Miasta w Kaliszu opowiadał o tym, jak się wdraża rewitalizację w oparciu o ustawę. Mówił o tym, że miasto tworzy specjalną strefę rewitalizacji, oraz podjęło pierwsze przymiarki do miejscowego planu rewitalizacji, które będzie przedsięwzięciem pionierskim w kraju.
Fot. UMWW

x

Zobasz także

Region dla przedsiębiorców

„Wielkopolska dla przedsiębiorców, czyli szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla firm” to temat przewodni styczniowego spotkania ...

Dekalog naszych samorządowców

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, który ...

Brandenbury i Wielkopolanie

Marszałek Marek Woźniak na zaproszenie Dietmara Woidke, Premiera Brandenburgii – wziął udział w wydarzeniach związanych ...

Dla ekologii i kultury

Prawie 100 projektów nagrodzono w tym roku w ramach konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, ...

Wodorowe osiedle w Śremie

W czwartek 9 listopada podpisano umowę, dzięki której w Śremie rozpocznie się realizacja pionierskiego projektu ...