Ukraina

Stacja PKM w Swarzędzu

Swarzędz przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – umowę uroczyście podpisano na swarzędzkim dworcu kolejowym.

To już piąta linia PeKaeMki, z której mogą korzystać mieszkańcy Poznania i regionu. – To kolejny etap budowania nowej jakości w transporcie zbiorowym – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Poznańska Kolej Metropolitalna to również ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy. Samorząd województwa bez pomocy miasta Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz nie mógłby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem.
Połączenia do Swarzędza, których dotyczy umowa, zaczęły obowiązywać wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy. Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej, pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.
– Sześć połączeń przejedzie przez Poznań Główny zatrzymując się tylko na chwilę, wymieniając pasażerów – mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dla Poznania to początki szybkiej kolei miejskiej. Nie chcemy jednak na tym poprzestać, myślimy o przyszłości. Po rozmowach z kolejarzami i marszałkiem województwa określiliśmy docelowy takt pociągów między stacjami Poznań Główny i Poznań Wschód – docelowo mają tam jeździć co 15 minut. Takie rozwiązanie będzie doskonałą alternatywą dla innych środków komunikacji, uzupełniając połączenia tramwajowe i autobusowe.
Podpisując umowę, gmina Swarzędz wraz z pozostałymi partnerami zadeklarowała współudział w kosztach uruchomienia nowych połączeń. – To dla mnie najszczęśliwszy moment odkąd objąłem urząd – przyznał Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia: marszałkowi województwa, staroście powiatu poznańskiego, prezydentowi Poznania – Jackowi Jaśkowiakowi i jego zastępcy, Maciejowi Wudarskiemu, prezesowi Kolei Wielkopolskich. Nasza współpraca przyniosła konkretne owoce.
– Warto było 11 lat temu założyć projekt Metropolia Poznań – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Dzisiejsza inauguracja udowadnia, że jesteśmy na właściwej drodze. Pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie pracować dla rozwoju naszego regionu i naszych małych ojczyzn. To wymierny sukces: nie obiecany, a zrealizowany.
Również 6 września oficjalnie do użytku oddano węzeł przesiadkowy, znajdujący się przy dworcu PKP w Swarzędzu. Węzeł powstał w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Znajdzie się na nim przystanek początkowy i końcowy większości linii autobusowych komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Swarzędz. Jednocześnie może on obsługiwać cztery pojazdy na dwóch wyposażonych w wiaty przystankowe peronach autobusowych. Węzeł składa się również z parkingów na 94 samochodów osobowych oraz wiat rowerowych, które mogą pomieścić 30 jednośladów. Umożliwi to sprawną przesiadkę na pociągi pasażerom Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, kierowcom i rowerzystom.
Szybciej niż samochodem
Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do tego, by pozostawili swoje samochody w miejscu zamieszkania i dojeżdżali do Poznania pociągiem. Dzięki temu podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze.
W wrześniu zeszłego roku rozszerzony został wspólny bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Dzięki integracji taryfowej na jednym bilecie można dojechać na przykład do stacji Poznań Główny, a dalej poruszać się po mieście tramwajem lub autobusem.
Obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej objął gminy i miejscowości w promieniu około 50km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września. 10 czerwca pierwsze pociągi PKM połączyły Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 – 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie.
Zgodnie z koncepcją PKM – prawie wszystkie stacje i przystanki będą węzłami przesiadkowymi, na których będzie można zostawić samochód czy rower lub dojechać do nich komunikacją publiczną. Na terenie metropolii poznańskiej będzie 55 węzłów przesiadkowych, 63 parkingi dla prawie 4,5 tysiąca samochodów oraz stanowiska dla ponad 1700 rowerów. Wartość tych inwestycji, w których mieści się również budowa 111 km ścieżek rowerowych, wyniesie ponad 700 mln zł, z czego na 65% uzyskano dofinansowanie.
Przewoźnikiem są Koleje Wielkopolskie – wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM. – Jesteśmy dobrze przygotowani do przewozu pasażerów i utrzymania taboru – zapewnia Włodzimierz Wilkanowicz, prezes zarządu Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. – Zapraszamy każdego, kto dotychczas jeździł samochodem do Poznania, by przesiadł się na kolej. Zapewniamy szybki, komfortowy i bezpieczny dojazd do centrum miasta.
Więcej informacji na temat Poznańskiej Kolei Metropolitalnej można znaleźć na stronie http://pkm.metropoliapoznan.pl/

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...