Ukraina

Standard z Schöck Isokorb

Współczesne budownictwo koncentruje się już nie tylko na realizowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych projektów.

Coraz częściej architekci szukają rozwiązań, które poza innowacyjną formą, będą odpowiadały na wysokie wymagania dotyczące energooszczędności i ekologii. W całej Europie powstają domy pasywne dostosowane do potrzeb mieszkańców, które współgrają z otoczeniem, wykorzystują najnowsze technologie i zachwycają wyglądem fasady.

Wydawać by się mogło, że prosta bryła zbudowana na rzucie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem nie może się wyróżniać na tle innych domów. Jednak architekci coraz częściej udowadniają, że organiczna forma budynków pasywnych to odpowiedź na nowoczesną wizję obiektów mieszkalnych i sposób na spełnienie nawet najbardziej wymagających parametrów dotyczących energooszczędności – innowacyjne realizacje pasywne muszą być bowiem świetnie zaizolowane i prawie stuprocentowo szczelne, tak, by ciepło wytworzone w pomieszczeniach ogrzewało mieszkańców zamiast uciekać z mieszkań przez niedocieplone miejsca.

Na najwyższym poziomie – innowacyjne wieżowce pasywne we Freiburgu i Zurychu

Myśląc o budynkach pasywnych, często w głowie pojawia się obraz niewielkiego domu jednorodzinnego o prostej formie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na zrealizowanie odważnych, monumentalnych projektów, które wymykają się stereotypom.

Szwajcaria od lat przoduje w rankingach dotyczących dbałości o ekologię. Nic dziwnego zatem, że jeden z pierwszych wieżowców w tym kraju został wybudowany z troską o wysoką jakość materiałów sprzyjających środowisku. Wysoki, 77-metrowy budynek Zölly to 23-piętrowy przykład budownictwa pasywnego na najwyższym poziomie. Zachwycająca fasada została wykonana z prefabrykowanych elementów betonowych. Specjalne płyty wykorzystane do budowy zostały indywidualnie wyprofilowane i zabezpieczone innowacyjną izolacją ze szklanej pianki. Wieżowiec Zölly położony w sercu modnej dzielnicy Zurychu został wyróżniony certyfikatem Minergie Eco Label, który jest przyznawany rozwiązaniom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy jakościowe. W projekcie zastosowano innowacyjne zbrojenie z włókna szklanego Schöck Thermoanker, które charakteryzuje się bardzo niewielkim współczynnikiem przewodnictwa ciepła. Schöck Thermoanker poprawia właściwości termoizolacyjne betonowych izolowanych ścian warstwowych o 45% (przy porównaniu przewodności cieplnej).

Prosta forma, industrialny design – spektakularne domy pasywne w Berlinie i Wädenswill

Domy pasywne wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań o wysokim standardzie. Budynek w Berlinie to nowoczesna, purystyczna forma, która jest połączeniem przestronnej, dwupoziomowej części mieszkalnej z prywatną galerią sztuki na parterze. Przy Linienstraße 23 można podziwiać klasyczną, geometryczną bryłę domu pasywnego z prefabrykowanego betonu architektonicznego, którą wyróżniają wychodzące z fasady duże przeszklenia. Wspornikowa konstrukcja obszernego balkonu z widokiem na ogród powstała z wykorzystaniem nośnego elementu termoizolacyjnego z łożyskiem oporowym Schöck Isokorb® KXT. Z kolei odizolowanie nieogrzewanego parkingu podziemnego od pomieszczeń na parterze było możliwe dzięki łącznikom Schöck Isokorb® QXT.

Funkcjonalność w zgodzie z naturą – bloki pasywne w Eisenstadt i Fryburgu

W Eisenstadt, stolicy niemieckiego Burgenlandu, znajduje się największy pasywny kompleks mieszkalny. Green Village to 155 nowoczesnych apartamentów. Ze względu na właściwości energetyczne mieszkańcy mogą liczyć na znacznie niższe koszty ogrzewania. Każdy z lokali wyposażony jest w balkon lub taras. Ponadto na dachu nowoczesnego bloku do dyspozycji mieszkańców znajduje się basen, sauna i siłownia. Do wykonania tego wielofunkcyjnego budynku, spełniającego wymagania konstrukcji pasywnych, inwestorzy użyli Schöck Isokorb AXT, który pozwala na ekonomiczne, energooszczędne i estetyczne wykonanie takich wyjątkowych projektów.

Isokorb od firmy Schöck – odpowiedź na wyzwania projektowe

Zrealizowanie najbardziej odważnych i zachwycających projektów, w zgodzie z parametrami budownictwa pasywnego, wymaga zastosowania najlepszych jakościowo rozwiązań. Połączenie ciężkich elementów z fasadą, użycie różnorodnych materiałów i nietypowe formy konstrukcyjne to duże wyzwania budowlane. W nowoczesnych budynkach pasywnych doskonale sprawdzą się oferowane przez firmę Schöck systemy, które pozwalają na pełną swobodę projektowania. Dzięki zastosowaniu łączników termoizolacyjnych Schöck unikniemy powstawania ubytków w izolacji budynku, a tym samym pozbędziemy się problemu mostków cieplnych.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...