Ukraina

Statuetka Quadro wręczona

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wręczył w Sali Rycerskiej Ratusza statuetkę Jana Baptysty Quardo za najlepszą realizację architektoniczną w mieście w 2007 r. Odebrali ją architekci Piotr Barełkowski i Przemysław Borkowicz ze Studia ADS za projekt drugiej części Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu ,,Stary Browar”.

– Nagroda jest przyznawana za najlepszą realizację architektoniczną roku. Z satysfakcja mogę stwierdzić, że nie ma rozbieżności między opinią poznaniaków i odwiedzających Stary Browar, a argumentami, jakie na rzecz wybranego projektu sformułowało jury – stwierdził Ryszard Grobelny. – Nagradzana w tym roku realizacja zdecydowanie zasługuje na miano najlepszego obiektu, jako że najsilniej oddziaływuje na przestrzeń miejską, najmocniej zmienia fragment miasta, zachowania mieszkańców, jest obiektem, który najlepiej wpisuje się w pojęcie rewitalizacji, rozumianej jako zmiana systemu funkcjonowania określonego obszaru.
Dodatkowy ukłon skierowany został w stronę inwestora – spółki Fortis należącej do Grażyny Kulczyk. Bowiem wspaniałe pomysły architektów nie byłyby możliwe do zrealizowania bez odwagi i siły inwestora, aby takie projekty wcielić w życie.
– Ten projekt wyłania się z marzeń o przyjaznej przestrzeni pozbawionej brzydoty, brudu, przestrzeni bezpiecznej, w której chce się przebywać, przestrzeni dobrobytu. W tej przestrzeni oprócz aspektów komercyjnych udało się stworzyć również miejsca atrakcyjne dla sztuki, wystaw, różnorodnych wydarzeń, w których z przyjemnością można przebywać – ocenił Andrzej Kurzawski, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – W przypadku Starego Browaru udało się połączyć nowoczesność z tradycyjnym podejściem do architektury. Cegła i detal żeliwny pobrzmiewające echami XIX wieku zestawione ze współczesną technologią, dużymi przeszkleniami, stalą nierdzewną stworzyły nową wartość, która obecnie jest kanonem na rozwiązanie określonych problemów architektonicznych. I to jest duży sukces.
Dla Studia ADS i jego architektów to już czwarta nagroda w 10-letniej historii nagrody architektonicznej Poznania.
– Powstanie naszej pracowni zbiegło się ze zmianą systemu gospodarczego w Polsce. Byliśmy jeszcze dostatecznie młodzi, ambitni, spotkaliśmy ciekawych inwestorów, których udało nam się zainteresować naszymi pomysłami. Oczywiście ciężko pracowaliśmy – wyjaśnia przyczynę sukcesu Przemysław Borkowicz. – Udało nam się znaleźć w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Ale o to też trzeba się starać.
Tegoroczna edycja konkursu architektonicznego jest dziesiątą. Z tej okazji w Pasażu Starego Browaru otwarto wystawę, na której można oglądać wszystkie nagrodzone dotychczas obiekty.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...