Ukraina

Straż pożarna restauruje mury miejskie

Pomiędzy siedzibą Wojewódzkiej i Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Poznaniu powstała trasa spacerowa wzdłuż odsłoniętych starych murów miejskich. Uroczystości związane z oficjalnym oddaniem jej do użytku – połączone ze specjalnym happeningiem – odbędą się 9 grudnia od godz. 17.

Prace związane z odsłonięciem fragmentu średniowiecznych murów Poznania pomiędzy ul. Masztalarską a Wolnicą podjęte zostały w związku z budową nowej siedziby dla Komendy Miejskiej PSP.
– Po wybudowaniu nowej strażnicy należało uporządkować teren pomiędzy nowym budynkiem a Masztalarską – mówi mł. bryg. Witold Rewers, komendant miejski PSP.Straż dołożyła wielu starań, aby poznaniacy i goście mogli przejść ciekawą trasą wzdłuż murów. Sięgaliśmy do średniowiecza, ale i do zabudowy XIX-wiecznej.
Budowa strażnicy dała impuls do zajęcia się problemem starych murów, do ich uporządkowania i odtworzenia – dodaje prezydent Ryszard Grobelny. – Te mury to dodatkowa praca strażaków na rzecz mieszkańców miasta i gości – uzupełnia st. bryg. Wojciech Mendelak, komendant wojewódzki PSP.
Przez kilka ostatnich lat na placu strażnicy trwały prace związane z przywróceniem miastu fragmentu północnej części murów miejskich. Dzięki współpracy Państwowej Straży Pożarnej i Urzędu Miasta poznaniacy i turyści zyskają od 9 grudnia nowy, atrakcyjny ciąg spacerowy, przebiegający przez samo serce terenu straży pożarnej.
Częściowo zagłębiona ścieżka biegnie wzdłuż odremontowanej fortyfikacji, od dawnej bramy Wronieckiej, w kierunku budynku KW PSP, gdzie znajduje się tzw. Baszta Katarzynek i Baszta Strażacka, do Baszty Narożnej Artyleryjskiej, która jest zwieńczeniem tego fragmentu fortyfikacji. Po obu stronach traktu można podziwiać również atrakcyjne obiekty strażackie: najstarszą, zbudowaną w 1877 r. i odrestaurowaną strażnicę w Poznaniu (obecnie siedziba KW PSP) oraz nowy, stylizowany budynek KM PSP i jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1, który dobrze komponuje się z zabytkowym otoczeniem średniowiecznych murów. Otwierany fragment miejskich fortyfikacji ma szansę stać się atrakcją turystyczną na mapie Traktu Królewsko-Cesarskiego. Nie ograniczy on jednak działań operacyjnych jednostki, bowiem umożliwiony jest wyjazd wozów strażackich w kierunku Starówki i Wolnicy.
Z okazji zakończenia prac renowacyjnych w obrębie murów oraz 131 rocznicy utworzenia w Poznaniu zawodowej straży pożarnej 9 grudnia organizowany jest wielki happening. Rozpocznie się o godz. 17 wręczeniem strażakom awansów na wyższe stopnie służbowe oraz przekazaniem nowych samochodów ratowniczych. Odbędą się też pokazy zabytkowego i nowoczesnego sprzętu ratowniczego. Na godz. 18 multimedialny spektakl ,,Miasto za murem” przygotował teatr Usta Usta. Będzie to widowisko plenerowe poświęcone średniowiecznym murom miejskim, nawiązujące w poetycki sposób do filozoficznej koncepcji czasu ,,kolistego”. Na uczestników wydarzenia czeka też tradycyjna grochówka i pokaz sztucznych ogni.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...