Ukraina

Studenci projektują Chwaliszewo

Chwaliszewo – historyczny fragment Poznania – wymaga rewitalizacji. Stała się ona tematem prac semestralnych studentów architektury, które przedstawiono na wystawie.

Aktualnie trwają prace nad koncepcją działań rewitalizacyjnych dotyczących terenów Chwaliszewa w ramach kolejnej aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji. Urząd Miasta Poznania wraz ze Stowarzyszeniem Chwaliszewo, Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej i innymi partnerami przygotowuje program działań zmierzających do zmiany wizerunku tej historycznej i ważnej części Poznania, służących ożywieniu i wypromowaniu tego obszaru tak, aby stał się przedmiotem zainteresowania poznaniaków i turystów oraz zaktywizowaniu społeczności lokalnej na rzecz rozwoju.
Elementem tego programu stało się włączenie do działania studentów III roku architektury, którzy przez okres semestru zimowego zajmowali się tematem Chwaliszewa i starego koryta Warty. Swoje prace przygotowywali w ramach dwóch przedmiotów wchodzących w zakres studiów: kształtowania krajobrazu i zieleni oraz urbanistyki. W tych dwóch grupach tematycznych powstało około 60 prac, które przedstawiono na wystawie zorganizowanej w nowo wybudowanym na Chwaliszewie budynku Czartoria. Wystawa potrwa do piątku, 19 lutego.
Prace stały się też przedmiotem konkursu. Oceniało je osobno jury złożone z organizatorów oraz wzajemnie uczestnicy wystawy. W grupie prac dotyczących aranżacji zieleni w starym korycie jury najwyżej oceniło opracowanie nr Z11 przygotowane przez Michalinę Dzięgielewską i Agnieszkę Dopierałę pod kierunkiem dr Hanny Michalak, zatytułowaną ,,Park chwaliszewski – nadzieja dla śródmieścia”. Ocena kolegów była identyczna – również oni w plebiscycie najwięcej głósów oddali na tę pracę. Projekt przewiduje stworzenie w starym korycie Warty terenów typowo rekreacyjnych z bujną roślinnością, podłużnymi zbiornikami wypełnionymi wodą, które zimą zamieniałyby się w lodowisko.
Wśród opracowań urbanistycznych już takiej zgodności nie było. Jury nagrodziło pracę nr U41 przygotowaną jednak przez te same studentki, tym razem pod kierunkiem dr Dominiki Pazder. Projekt zakłada stworzenie na Chwaliszewie przestrzeni publicznej dostosowanej do organizacji dużych imprez masowych poprzez połączenia trawników. Uwzględniał również mały amfiteatr oraz podłużne koryto z wodą, będące osią parku. Publiczność zagłosowała w równiej mierze na dwie prace: nr U33 autorstwa Alicji Witkowskiej i Beaty Wilk oraz U34 opracowaną przez Emilię Wysocką i Katarzynę Wawrzyniak. Opiekunem ich wszystkich jest Bartosz Kaźmierczak. Praca U33 przedstawia Chwaliszewo jako trakt handlowo-usługowy prowadzący od Starego Rynku aż po Ostrów Tumski, z alejkami spacerowymi oraz bulwarami nadwarciańskimi. Ciekawostką tego projektu jest pomysł ławek z suwakami, które umożliwiają swobodną aranżację przestrzeni. Projekt U34 jest podobony – przewiduje rewitalizację Traktu Królewsko-Cesarskiego jako miejsca handlowo-usługowego, gdzie zostaną ustawione ławki zaprojektowane przez mieszkańców Chwaliszewa, młodych designerów i słynnych poznaniaków. Wzory ławek powinny nawiązywać stylem do dawnego Poznania.
Czy opracowania studentów przydadzą się miastu w prowadzonych pracach nad programem rewitalizacji?
– Żadna z tych prac nie jest oczywiście tak idealna, aby mogła być w całości wykorzystana. Wiele jest w nich jednak cennych i ciekawych pomysłów i na pewno je wykorzystamy – stwierdza Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji w Urzędzie Miasta. – Tak było w przypadku podobnego konkursu dotyczącego Śródki, gdzie od kilku lat prowadzimy działania rewitalizacyjne.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...