Ukraina

Studium finiszuje

Pod koniec maja ma zostać zatwierdzone nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Umożliwi to uchwalenie kilkudziesięciu miejscowych planów zagospodarowania, a następnie udostępnienie inwestorom około 4000 ha terenów pod zabudowę, w tym ok. 2000 ha dla budownictwa mieszkaniowego. Poznań posiada stare studium z 1999 r., które zachowuje moc prawną, jednak miasto nie rozwija się już według tego dokumentu. Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określiła, iż miejscowe plany zagospodarowania, na podstawie których wydaje się decyzje urbanistyczne, muszą być całkowicie zgodne z treścią studium. Poprzednia wersja ustawy mówiła tylko o zgodności. Także boom gospodarczy określa nowe potrzeby inwestycyjne, stąd potrzeba nadania studium nowych treści. Prace nad nim trwają od 2003 r. i wkroczyły w fazę końcową. Na temat propozycji wypowiedziała się już Miejska Komisja Architektoniczna, a także wszyscy zainteresowani jego rozwiązaniami. Prezydent Ryszard Grobelny rozpatrując zgłoszone do studium uwagi zaakceptował niemal połowę z nich. Ale około 800 odrzucił jako sprzeczne z interesami miasta. Nie ma na przykład zgody na pozostawienie bazaru przy Dolnej Wildzie, obok zdewastowanego stadionu Warty, czego dotyczyło wiele uwag. Jak poinformował prezydent, radni powinni uchwalić studium pod koniec maja. Umożliwiłoby to przyjęcie w tym roku 10 miejscowych planów zagospodarowania, będących w trakcie opracowania.

Plany czekają

Poznań posiada obecnie 68 planów miejscowych, obejmujących 13 proc. powierzchni miasta. To o wiele za mało, aby mogło się ono dynamicznie rozwijać. Stanowi to istotną przeszkodę dla inwestorów, także miejskich, chcących rozwijać infrastrukturę jak chociażby III ramę komunikacyjną. W trakcie opracowania jest 79 planów, obejmujących 34,8 proc. powierzchni Poznania. Radni nie mogą się jednak nimi zająć, brakuje bowiem dokumentu wyjściowego, jakim jest studium. Dopiero po jego uchwaleniu nastąpi – jak zapewnia Krzysztof Cesar, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – duże przyspieszenie w uchwalaniu planów miejscowych, a tym samym uruchomienie terenów pod ważne dla rozwoju miasta inwestycje.
Studium wprowadza podział na tereny przeznaczone na cele mieszkaniowe, usługowe, handlowe, przemysłowe. Wskazuje też obszary wyłączone z zabudowy. Do nich zaliczyć można między innymi poznańskie kliny zieleni.

Więcej dla mieszkaniówki

Dla potrzeb nowego budownictwa mieszkaniowego jedno- i wielorodzinnego wyznaczono w studium ok. 2000 ha. Domy wielorodzinne będzie można budować w Naramowicach, na terenie Gospody Targowej, w rejonie ul. Mateckiego (w sąsiedztwie os. Marysieńki) i na Łacinie. W centrum możliwe będzie lokowanie budynków mieszkalno-usługowych. Dla budownictwa mieszkaniowego będą mogły być udostępnione także tereny obecnej Wiepofamy i Modeny.
Pod budownictwo mieszkaniowe przeznaczone są tereny w rejonie Moraska, Radojewa, Umultowa, Michałowa, Pokrzywna, Szczepankowa, Plewisk. Na niektórych z nich będzie można budować kilkumieszkaniowe wille miejskie.
Obszary przeznaczone na działalność usługową i przemysłową wyznaczono we Franowie, Pokrzywnie, Kotowie, Fabianowie, Karolinie, a także wzdłuż autostrady. W Fabianowie ma powstać centrum logistyczne, a w Michałowie park naukowo-technologiczny. Przy węzłach autostradowych Komorniki i Krzesiny zaprojektowano ulokowanie przemysłu wykorzystującego najnowocześniejsze technologie.
Możliwości rozwojowe zachowają poznańskie uczelnie. Politechnika może budować kampus Warta, a uniwersytet im. A. Mickiewicza kontynuować budowę obiektów na Morasku. Akademia Ekonomiczna będzie rozbudowywać się w centrum miasta, a Akademia Rolnicza przy ul. Dojazd.

Market przy stadionie

Pod wielkopowierzchniowe obiekty handlowe wykorzystywane będą tereny przy węzłach autostradowych, na Łacinie, Franowie (obok M1) oraz w okolicach stadionu Lecha, które posiadają już zatwierdzony plan miejscowy. Możliwe będzie lokowanie takich obiektów również w śródmieściu, ale będą musiały one otrzymać odpowiednia formę architektoniczną, zgodną z otaczającą zabudową. Domy towarowe powstaną w miejscu pasażu MM, przy Teatrze Polskim oraz w rejonie ulic Szymańskiego-Wysoka.
Na cele sportowo-rekreacyjne posłużą tereny w okolicach jeziora maltańskiego, a także obszar między ul. Królowej Jadwigi, Drogą Dębińską i Św. Jerzego. Władze miasta nie godzą się budowanie mieszkań i obiektów usługowych na terenie zniszczonego stadionu Warty. Budynki mieszkalne można ulokować jedynie na południowej pierzei ul. Królowej Jadwigi.
Obecna modyfikacja studium uwarunkowań przestrzennych jest tylko pewnym etapem prac. Konieczne będą następne, chociażby w kontekście Euro 2012, czy porozumienia zawartego z PKP na temat zagospodarowania Wolnych Torów. Ten ostatni przewiduje m.in. włączenie do zagospodarowania ogólnomiejskiego nieużytkowanych terenów ZNTK, które również w omawianym dokumencie mają charakter przemysłowy.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...