Ukraina

Studium uchwalone

Po prawie rocznych konsultacjach i kilkunastu godzinach burzliwej debaty poznańscy radni przyjęli nowe studium zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Oznacza to, że miasto może rozwijać się w sposób uporządkowany, bez chaosu i kolejek inwestorów, którzy czekają na decyzje – budować czy nie. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to obszerny dokument określający rozwój miasta w poszczególnych rejonach. Zapisane jest w nim gdzie znajdować mają się parki i zieleńce, w jakim kierunku rozwijać ma się komunikacja publiczna i samochodowa, gdzie można budować domy jedno-, a gdzie wielorodzinne, jakie tereny przeznaczone są pod handel i usługi, a jakie pod przemysł i produkcję. To ważny dokument nazywany nawet czasem „konstytucja przestrzenną miasta”.
Jednak studium dla Poznania rodziło się w bólach. Trudno było bowiem pogodzić nieraz sprzeczne interesy mieszkańców Poznania i inwestorów. Pierwsi domagali się przede wszystkim parków, miejsc rekreacji i rozwoju komunikacji publicznej, w interesie drugich było wyznaczenie terenów pod inwestycje.
Obecne studium choć przyjęte przez radnych nie zadawala nikogo. Podczas sesji Rady Miasta głosy krytyki padały z ust nie tylko opozycji, ale nawet samych autorów studium.
– Czy studium ma być dla poznaniaków czy dla inwestorów – pytał radny PiS Szymon Szynkowski. Radna niezależna Katarzyna Kretkowska krytykowała studium za to, że nie uwzględnia potrzeb mieszkańców. Nawet Aldona Szlagowska radna PO, klubu, który poparł projekt mówiła, że to zły dokument, który nie wyznacza priorytetów rozwoju miasta.
– Studium nie jest dokumentem przyjmowanym raz na zawsze, można go modyfikować i zmieniać. Mamy świadomość jego niedoskonałości. Mimo to proszę o jego przyjęcie, bo bez niego miasto nie może się rozwijać – apelował prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Ostatecznie studium zostało przyjęte głosami radnych PO, radni PiS i LiD wstrzymali się od głosu, przeciw była tylko radna Katarzyna Kretkowska.
Nowe studium zagospodarowania przestrzennego miasta pozwala na uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania. Na ich podstawie wydawane są zgody na budowę.
Przyjęte przez Radę Miasta studium zakłada rozwój sieci komunikacji publicznej i budowę 43 km nowych tras tramwajowych. Zapisano w nim także budowę 23 km nowych ulic, w tym III ramy komunikacyjnej. W studium zapisano również, jakie tereny zielone są nienaruszalne, a gdzie powstać mają nowe parki. Dokument reguluje też sprawy budownictwa mieszkaniowego. Osiedla mają się zagęszczać, w ich okolicach wyznaczono nowe działki pod budownictwo wielorodzinne. Uporządkowane zostały również sprawy dotyczące budownictwa jednorodzinnego w okolicy Moraska, Radojewa i Umultowa czy Szczepankowa i Strzeszyna. W nowym studium zapisano także założenia dotyczące rozwoju Śródmieścia czyli przebudowy Okrąglaka, budowy tzw. Bramy Teatru przed Teatrem Polskim, budowy domu towarowego na miejscu pasażu MM, a także powstania kilku apartamentowców.

Studium uchwalone

Po prawie rocznych konsultacjach i kilkunastu godzinach burzliwej debaty poznańscy radni przyjęli nowe studium zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Oznacza to, że miasto może rozwijać się w sposób uporządkowany, bez chaosu i kolejek inwestorów, którzy czekają na decyzje – budować czy nie.
Więcej czytaj w dziale Prawo

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...