Ukraina

Styczniowe zmiany przepisów

1 stycznia 2009 r. zostały wprowadzone zmiany w dwóch ważnych kwestiach mających wpływ na zakup nieruchomości: w ustawie o dofinansowaniu do kredytów hipotecznych w ramach projektu „Rodzina na swoim” oraz podatku od sprzedaży nieruchomości. Chcąc skorzystać z rządowego projektu „Rodzin na swoim” należy spełnić kilka wymagań: trzeba być w związku małżeńskim lub samotnie wychowywać co najmniej jedno dziecko, nie można też posiadać innego własnościowego mieszkania. Ponadto mieszkanie, które chce się nabyć, nie może być większe niż 75 m kw., zaś dom nie większy niż 140 m kw. Jeśli spełnimy te warunki, otrzymamy dofinansowanie do około połowy miesięcznych odsetek przez okres ośmiu lat. Dotyczy to jednak tylko kredytów w złotych.
Największą przeszkodą w uzyskaniu takiego kredytu jest bariera cenowa. Do końca 2008 r. cena nabywanego mieszkania w Poznaniu nie mogła być wyższa niż 5882,50 zł/m kw., a w pozostałej części województwa wielkopolskiego – 3945,50 zł/m kw. W takiej sytuacji nie wiele było mieszkań, które spełniałyby ten warunek.
Dzięki nowelizacji, która weszła w życie z początkiem 2009 r. kwoty te zostały podwyższone i wynoszą: dla Poznania – 6335 zł/m kw., dla województwa – 4249 zł /m kw. Mogłoby się wydawać, że zmiany te nie są duże, ale po przeanalizowaniu dostępnych ofert mieszkań zauważamy, że jest ich dość sporo.
Osoby, które planowały skorzystać z takiego dofinansowania, na pewno czekały na zmiany, zwłaszcza, że wielu deweloperów zapowiedziało obniżanie cen mieszkań właśnie dla nich. Od nowego roku nabywcy mieszkań mogą równiez wystąpić o kredyt wraz z rodzicami poprawiając sobie w ten sposób zdolność kredytową. Wcześniej o kredyt mogli ubiegać się jedynie kupujący mieszkania.
Wiele osób odłożyło decyzję o zakupie również ze względu na wprowadzone od 1 stycznia 2009 r. zmiany w podatku od sprzedaży nieruchomości.
Wcześniej, jeśli kupiliśmy mieszkanie w terminie od 1 stycznia 2007 r. do końca 2008 r. to, aby nie płacić podatku przy jego sprzedaży (w wysokości 19 proc. dochodu, czyli tego co zarobiliśmy na nieruchomości) mogliśmy skorzystać z ulgi meldunkowej. Z podatku zwolnione były osoby, które w sprzedawanej nieruchomości były zameldowane przynajmniej 12 miesięcy. Od początku tego roku ulga ta nie obowiązuje, a na jej miejsce wraca zwolnienie z płacenia podatku w przypadku przeznaczenia pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat (ulga taka obowiązywała wcześniej do końca 2006 r.)
Ulga ta cieszyła się bardzo dużym powodzenie i zniesienie jej na początku 2007 r. wzbudziło wiele emocji, ponieważ wprowadzona nowa ulga meldunkowa ograniczała zwolnienie z podatku tylko jednego mieszkania. Dlatego też wiele osób będzie zadowolonych z jej wycofania. o-BKK

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...