Ukraina

Suchy Las wzbogaci się o krytą pływalnię

W Suchym Lesie przy ul. Szkolnej rozpoczęła się budowa kompleksu basenowego. Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie hali sportowej oraz Urzędu Miasta i Gminy. Nowy obiekt ma być gotowy w październiku 2008 r. Inwestorem jest gmina Suchy Las. Projekt kompleksu basenowego składa się z trzech brył, odpowiadających wewnętrznym podziałom funkcjonalnym.
Pierwszym elementem (część A) jest dwukondygnacyjna hala basenu, kryta kolebkowym dachem. Od strony południowo-wschodniej dach jej obniża się i schodzi do ziemi. Hala basenu przekrywa basen główny o wymiarach 25 x 12,5m – 6-torowy o głębokości od 1,35 m do 1,8 m oraz basen do nauki pływania o wymiarach 12,5 x 4,0 m i głębokości 0,90 m z częścią rekreacyjną, do której prowadzi zejście schodami. Basen rekreacyjny i szkoleniowy połączone są razem. Umożliwi to prowadzenie jednocześnie zajęć zabawowych i szkoleniowych lub włączenie basenu szkoleniowego do zabaw wodnych w przypadku braku nauki pływania. W basenie rekreacyjnym przewiduje się zjeżdżalnię z tworzywa sztucznego o wysokości 0,95 m i szerokości ok. 2,20 m, która prowadzi do jego wydzielonej części. W basenie rekreacyjnym jako dodatkowe atrakcje przewiduje się leżanki powietrzne, gejzer powietrzny, masaż boczny, masaż karku szeroki i wąski.
Kolejnymi elementami będzie brodzik dla najmłodszych o głębokości 0,3 m z małą zjeżdżalnią oraz wanna do masażu typu Whirlpool. Dwie zjeżdżalnie rurowe zaprojektowane zostały od strony południowej, prowadzą na nie schody w formie wieży, a kończą się w wannach hamownych z tworzywa sztucznego, wydzielonych funkcjonalnie z zespołu rekreacyjnego. Pierwsza zjeżdżalnia rurowa ma średnicę 1,0 m i poziom spocznika pod poziomem startowym 4,08 m, druga zjeżdżalnia o średnicy 1,2 m ma poziom spocznika pod poziomem startowym 6,545 m.
Drugim elementem kompleksu (cześć B) jest prostokątny budynek pełniący funkcję obsługi. Na parterze pomieści część holu wejściowego z szatnią, aneksem-dyżurką ochrony, przeznaczonym dla 2 pracowników, kasami biletowymi. Z holu, poprzez korytarz z kontrolą dostępu dostajemy się do przebieralni połączonych z umywalniami wraz z węzłami sanitarnymi, a stamtąd na halę basenową. Odrębnym węzłem jest przebieralnia dla osób niepełnosprawnych wraz z natryskiem i wydzieloną kabiną do przebierania. Od strony basenu, przy brodziku dla dzieci dostępne będzie pomieszczenie matki z dzieckiem.
Główne ciągi komunikacyjne to schody oraz winda dla osób niepełnosprawnych, które obsługują wszystkie trzy poziomy budynku.
Na piętrze części B zaprojektowano antresolę otwartą na hol wejściowy, a następnie kręgielnię, kawiarnię (bufet), ogólnodostępne wc i trybuny nad basenami, które pomieszczą 174 osoby, w 3 rzędach.
W piwnicy zlokalizowano pomieszczenia socjalne dla pracowników. Drugą część piwnicy zajmuje zespół saunowy, do którego prowadzą schody i winda z holu wejściowego oraz dodatkowe schody prowadzące bezpośrednio do hali basenowej. Zespół saunowy składa się z przebieralni, dwóch saun – suchej i parowej, wydzielonej przestrzeni na prysznice i bicze wodne, pomieszczenia wypoczynku i pomieszczenia masażu. Pomieszczenie wypoczynku doświetlone jest światłem dziennym na poziomie zagłębionego patia zewnętrznego.
Trzecim elementem kompleksu (część C) jest eliptyczna bryła odsunięta od pozostałej części zespołu. W parterze mieści ona szatnie z umywalniami dla obsługi boiska piłkarskiego, mieszczącego się po przeciwnej stronie ulicy. Na parterze zaprojektowano również blok garażowo-gospodarczy. Piętro posiada wyłącznie funkcję biurową z salą konferencyjną. Powierzchnia użytkowa calego obiektu wyniesie 4627 m kw.
Wejście główne zlokalizowano od strony północno-wschodniej, od strony najazdu ulicą Obornicką, co zapewnia odpowiednią ekspozycję elewacji frontowej. Przed wejściem głównym do pływalni znajduje się poszerzenie chodnika w formie placu. Wejście do części biurowej i dla personelu znajduje się od strony południowo-zachodniej. Nie przewiduje się ogrodzenia wokół całego terenu, a jedynie ogrodzenie patia i kontrolę dostępu osób do niego schodzących. Teren będzie oświetlony, a budynek iluminowany.
Wjazd prowadzi na parking ogólnodostępny, ciągnący się wzdłuż budynku i przed głównym wejściem do pływalni. Mieści on 89 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym 2 stanowiska dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stanowiska dla autokarów.
Inwestycja kosztować będzie 24 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na październik 2008 r. Generalnym wykonawcą obiektu jest PTB Nickel.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...