Fotografia wnętrz

Super kładka w Kórniku

Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie jej ostatniego elementu – kładki, która połączyła dwa brzegi jeziora. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. – Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski – mówił Marszałek.

W Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim, znajduje się jedna z najpiękniejszych promenad w okolicach Poznania. Posiada taras widokowy oraz ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, czyli w folwarku pomiędzy Kórnikiem a Bninem.

Kórnicka promenada to odcinek o długości ponad 3 km ze ścieżką pieszą oraz trasą rowerową. Jej budowa była podzielona na trzy etapy. Najpierw w latach 2009-2010 Gmina Kórnik wspólnie z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zrealizowała projekt pt. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Kórnika poprzez budowę promenady nad Jez. Kórnickim i ścieżki turystyczno-edukacyjnej Drzewa Świata w Arboretum”.

W ramach projektu wybudowano I odcinek promenady – 1,5 km ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego. Inwestycja zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków EFRR w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 zdobyła uznanie nie tylko mieszkańców i turystów, ale także zewnętrznych ekspertów i została wyróżniona w Konkursie „Aktywny Europejczyk 2011”.

Gmina postanowiła kontynuować inwestycję. W 2014 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru wniosku o dofinansowanie i decyzję o przyznaniu dofinansowania projektowi złożonemu przez Kórnik. Dzięki temu w 2015 r. prace przy budowie drugiego etapu promenady nad Jeziorem Kórnickim zostały zakończone. Oprócz trasy spacerowej powstały tam także platforma widokowa oraz pomosty. Inwestycje pochłonęły blisko 7 mln zł, z czego dofinansowanie na poziomie 3,2 mln zł uzyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2007-2013.

Zwieńczeniem promenady im. Wisławy Szymborskiej a zarazem połączeniem pomiędzy terenami miasta i jego zabytkami, a centrum rekreacyjno-sportowym KCRiS Oaza-Błonie jest kładka na jeziorze, której budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Konstrukcja o długości 136 metrów, z oświetleniem oraz 200 metrów promenady kosztowała w sumie 24 mln zł (2 mln na inwestycję przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego).

Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w czwartek 16 września. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. – Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski. To miejsce niezwykle wizerunkowe, z piękną historią, z zamkiem, jeziorem, z atrakcjami, jak mała żegluga. To bez wątpienia coś, co jest elementem identyfikacji Wielkopolski od strony turystycznej – tłumaczył. Dodał też, że sam bardzo chętnie odwiedza Kórnik, a w sierpniu na rejs statkiem po tamtejszym jeziorze zabrał swojego wnuka.

– Kórnik potrafi sięgać po środki unijne, w budżecie na lata 2014-2020 było to sześć projektów edukacyjnych i duży komunikacyjny – podsumował Marszałek.

x

Zobasz także

Akt erekcyjny nowego centrum

30 września 2021 r. odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej ...

Bigos w roli głównej

Podczas tegorocznej odsłony targów “Smaki Regionów” przyznano aż dziesięć certyfikatów za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego ...

Gminny program mieszkaniowy

Gmina Tarnowo Podgórne przygotowuje się do realizacji II edycji Programu Budowy Mieszkań z Dojściem do ...

Staw z fontanną

Staw w Więckowicach wzbogacił się o fontannę multimedialną, która zakupiona została w ramach realizacji projektu ...

Buk z Buku dla Stęszewa

Z okazji jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich miastu Stęszew, przekazano w imieniu mieszkańców Buku niezwykły ...