Ładowarki emu.energy

Susza w 14 województwach

Będzie pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą powiedział w czwartek w Polsacie News minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister podał, że susza występuje w 14 województwach. Największa dotknęła woj lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie i łodzkie.
W ocenie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych.
Rada Ministrów, na wniosek ministra przyjęła dwa dni temu ustawę o wprowadzeniu kontraktacji.

– Jest gwarancja, że rolnicy nie zostaną bez pomocy, mówił o tym premier Morawiecki. Ale żeby określić, jaka będzie wielkość środków, trzeba najpierw oszacować straty – powiedział minister.

Czytaj też: Na Podlasiu powstają komisje szacujące straty wywołane przez susze

Podał, że susza występuje w 14 województwach. Największa w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i w łódzkim. Zwrócił uwagę, że susza jest zjawiskiem występującym od wielu lat.

– Szczęśliwie w tym roku nie występuje w takim natężeniu jak w zeszłym roku, bo to był dramat – dodał.

Zapewnił, że wydał stosowne zalecenia wojewodom, dotyczące raportowania zaistniałej sytuacji i na tej podstawie zostaną oszacowane straty.

Powiedział, że na razie susza nie daje się we znaki, lub tylko minimalnie, uprawom warzyw, ziemniaków i buraków.

– Ale wolę dmuchać na zimne, bo to się może rozszerzać – powiedział.

W ocenie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach zanotowano w 1219 gminach Polski, co stanowi 49,21 proc. gmin kraju.

– W nowej perspektywie finansowej będzie program retencji wód, który realizuje minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – jest na ten cel kilkanaście miliardów – powiedział.

– To będą duże zbiorniki, które będą rezerwuarem wody. Ja się biorę za retencję na poziomie gospodarstw i systemów nawodnieniowych – powiedział.

Maksymalne dofinansowanie budowy małej retencji wyniesie 100 tys. zł na gospodarstwo. Pierwszy nabór wniosków do programu ruszy w sierpniu.

– Dofinansowanie małej retencji to program pilotażowy, na który na początek mamy ok. 100 mln euro. Dużo większe środki będą w następnej perspektywie finansowej – powiedział minister.

– Mamy pod dostatkiem żywności, mamy zadbane obszary wiejskie, mamy bardzo nowoczesne rolnictwo” – powiedział. Ale nie zawsze, jego zdaniem, praca rolnika jest doceniana. „Panuje przekonanie, że chłop śpi, a samo mu rośnie – powiedział.

Jego zdaniem rolnicy powinni mieć również wpływ na przetwórstwo żywności.

– W latach 90. zakłady przetwórcze zostały sprywatyzowane w bardzo dziwny sposób i rolnicy nie mają żadnego wpływu na przetwórstwo (…). Ktoś wpuścił duże sieci handlowe z dużym kapitałem i nie jest łatwo dziś stworzyć konkurencję. Rolnicy muszą stać się współwłaścicielami przetwórstwa – stwierdził.

– Ze środków krajowych i unijnych sektor przetwórstwa dostał miliardy wsparcia, to ma obowiązki również wobec polskiego rolnika – dodał.

Powiedział, że Rada Ministrów, na jego wniosek przyjęła dwa dni temu ustawę o wprowadzeniu kontraktacji.

– Umowy kontraktacyjne, między dwoma stronami, mają regulować obrót surowcami do przetwórstwa. (…) Mają być zapisane warunki, jakość, warunki zapłaty, ma być zapisane, co się stanie, jeśli nie urosło, kary, odstępstwa. Dotyczy to obu stron: rolników i przetwórców – powiedział.

x

Zobasz także

Apel do zakochanych

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia przekazał wykonawcy most Tumski do remontu. Został zamknięty 16 ...

Refulacja plaż

Kończy się pierwszy etap refulacji w Ostrowie. Plaże o szerokości przekraczającej 100 metrów od wejścia ...

Chcą zadrzewiać miasta

Prezydenci Warszawy i Sopotu Rafał Trzaskowski oraz Jacek Karnowski, zapowiedzieli w czwartek, że w najbliższym ...

Pasywny UMWZ w Szczecinie

Jest rekomendacja do rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego konsolidacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Taką decyzję ...

Zadeptują Tatry

Panuje bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Ratownicy mają pełne ręce roboty Ratownicy TOPR byli ...