Fotografia wnętrz

Szpital tymczasowy na MTP

W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) powstanie szpital tymczasowy, który zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19. W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Szpitale tymczasowe są elementem strategii rządu premiera Mateusza Morawieckiego w walce z pandemią.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem pawilonów na potrzeby szpitala – dostosowaniem infrastruktury i rozprowadzeniem instalacji technicznych. Przygotowanie wszystkich obiektów potrwa około 21 dni. Do użytku placówka oddawana będzie etapami.

– Zgodnie z umową podpisaną z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy. Prace nad tym projektem trwają już od kilku tygodni, co widać po pawilonach, które niebawem zostaną wypełnione łóżkami dla chorych z powodu koronawirusa – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Budowa szpitala tymczasowego jest finansowana przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i stanowi część strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw. Wykorzystujemy hale targowe, które stałyby puste, co jest również korzyścią dla Poznania. Jestem niezwykle zbudowany współpracą z prezydentem miasta i prezesem MTP. Bez wszystkich rąk na pokładzie budowa szpitala byłaby niemożliwa ­- dodaje wojewoda.

Szpital tymczasowy zorganizowany zostanie w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. W halach wydzielone będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczona będzie strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

– Zorganizowanie szpitala tymczasowego na terenie MTP to skomplikowane przedsięwzięcie, które nie byłoby możliwe bez sprawnej współpracy miasta z wojewodą, bez zaangażowania lekarzy oraz targów – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Jako samorząd zapewniliśmy odpowiednią infrastrukturę, ale to nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze personel, który będzie opiekował się pacjentami. Nabór ruszył, osoby zainteresowane mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej. Są już pierwsi chętni – tłumaczy prezydent.

Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku pandemii koronawirusa pełni on w Wielkopolsce wiodącą rolę w leczeniu zakażonych osób. Dziś jest szpitalem drugiego i trzeciego poziomu zabezpieczenia dla najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Janowi Sawiczowi, zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w szpitalu im. J. Strusia, powierzone zostało przygotowanie organizacyjne do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym. Z kolei wojewoda Łukasz Mikołajczyk w związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP powołał zespół złożony z lekarzy, specjalistów od sprzętu medycznego i infrastruktury szpitalnej. Pełnomocnikiem wojewody ds. medycznych została doktor Luiza Maria Korol, a pełnomocnikiem ds. technicznych – Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie trwa dalszy nabór lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. Zadanie to realizuje wojewoda wielkopolski we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Uruchomiono specjalną stronę internetową, za pomocą której do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się chętni http://szpitaltargi.pl(odnośnik zewnętrzny)

x

Zobasz także

Dożynki 2021 online

Nie udało się nam spotkać w 2020 roku, nie uda się także w 2021 – ...

Łazarz i Wilda płatne

Od 2 sierpnia na terenie Wildy i Łazarza postój będzie płatny na całym, nieobjętym dużymi ...

65 lat Czerwca 56

Wielkopolska odda cześć bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Mija 65 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca ...

Spieszmy ratować pszczoły

Jeśli pszczoły wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc ...

Umowa na węzeł

Wiosną 2023 r. będzie można przejechać bezkolizyjnie pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. ...