Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Szybsze pozwolenia na budowę

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło projekt nowelizacji prawa budowlanego. Zakłada on – w celu uczynienia „bardziej czytelnym zakresu odpowiedzialności projektanta oraz organów administracji” – podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny.

– Rozróżnienie elementów projektu budowlanego, które będą podlegały weryfikacji przez organ administracji publicznej od elementów, za których prawidłowe sporządzenie odpowiadać będą wyłącznie projektanci, sprawi, że wydawanie decyzji pozwolenia na budowę, czy też przyjęcie zgłoszenia wraz z projektem, będzie przebiegało sprawniej i szybciej – tłumaczy resort w uzasadnieniu do projektu nowelizacji (cały projekt publikujemy w dziale Multimedia).

Wydawanie decyzji pozwolenia na budowę ma przebiegać sprawniej i szybciej (fot. pixabay.com)

Jak przekonuje ministerstwo podział projektu budowlanego pozwoli zmniejszyć obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej i umożliwi szybsze przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie „niezbędnym do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę”.

– W związku z projektowaną regulacją, zmieniającą zakres projektu budowlanego oraz jego poszczególnych części konieczne jest równoczesne wprowadzenie zmian dostosowawczych do nowej koncepcji projektu budowlanego w innych aktach prawnych.

Jak można przeczytać w ocenie skutków regulacji ilość wydawanych decyzji pozwolenia na budowę z roku na rok wzrasta. W pierwszej połowie roku 2018 wydano ogółem 92 801 pozwoleń dla 106 912 obiektów budowlanych, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2017 r. wydano 90 000 pozwoleń dla 103 832 obiektów budowlanych, a roku 2016 r. – 83 420 pozwoleń dla 96 072 obiektów budowlanych.

x

Zobasz także

NSA: Blok Wechty nielegalny

Jak donosi portal epoznan powołując  się na „Gazetę Wyborczą” bezprecedensową decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny.NSA ...

Kwartalnik „Nieruchomości@”

Resort sprawiedliwości prezentuje pierwsze wydanie kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Czasopismo, które powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, ...

Standard lokali socjalnych

Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka napływają sprawy, w których klienci opisują warunki panujące w przyznawanych ...

Polska pustynią Europy

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ...

Pranie a estetyka budynku

Wieszanie na suszarce bielizny osobistej o dyskusyjnej estetyce oraz pościeli i odzieży, która zasłania częściowo ...