Taniec przy akcie erekcyjnym

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Pierwszy raz tancerze Polskiego Teatru Tańca publicznie zatańczyli na dziedzińcu rewitalizowanej kamienicy przy ul. Taczaka 8. W tym miejscu 4 marca 2020 roku, z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pierwszej, nowej siedziby Teatru.

„Dziś wspólnie z Panią Dyrektor Iwoną Pasińską i Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania Mariuszem Wiśniewskim wmurowaliśmy akt erekcyjny pod budowę pierwszej, własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Choć jest to teatr objazdowy, to takiej siedziby – swojego własnego kąta, od lat niezmiernie potrzebuje.

Cieszę się, że jesteśmy na finiszu i tak, jak obiecaliśmy, teatr żegna się ze swoją legendarną już bezdomnością. Będzie to przestrzeń, która będzie także dostępna dla mieszkańców – nowe miejsce spotkań, z kawiarnią artystyczną i studiem do realizacji rozmaitych projektów społecznych. W końcu to element miejskiej rewitalizacji ulic Taczaka i Garncarskiej.

To nasza, samorządu województwa, zabytkowa nieruchomość, ale wpisujemy się tą adaptacją na potrzeby Teatru z jego nowoczesną siedzibą w większy projekt. Było to możliwe dzięki 12 mln zł z budżetu województwa i 8 mln zł funduszy UE z będącego w naszej gestii Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.

Myślę, że ta inwestycja będzie cieszyła nie tylko artystów, ale również mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Wykonawcy obiecują, że zrealizują ją do końca tego roku. Zapamiętajcie adres: Poznań, ul. Taczaka 8!” – powiedział Marszałek Woźniak.

Warte ponad 21 mln zł przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pn. „Adaptacja budynków położonych w Poznaniu przy ul. Taczaka (w tym renowacja kamienicy) na cele kulturalne Polskiego Teatru Tańca wraz z wyposażeniem”.

Adaptacja ma przede wszystkim obejmować dobudowę sali studyjnej o powierzchni co najmniej 200 m2, która umożliwi tworzenie spektakli pokazywanych na scenach innych teatrów i ośrodków kultury w Poznaniu, w Wielkopolsce, w kraju i za granicą oraz organizowanie wydarzeń artystycznych dla ok. 150 widzów.

Polski Teatr Tańca – instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego – istnieje od 1973 roku. Kierowali nim kolejno Conrad Drzewiecki, założyciel zespołu, następnie Ewa Wycichowska, a dziś jego dyrektorką jest Iwona Pasińska. To profesjonalny autonomiczny zespół, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych.

x

Zobasz także

Dworzec Główny z intencjami

Współpraca z Miastem Poznań przy planowanej modernizacji dworca Poznań Główny, a także stworzenie przy dworcu ...

Tramwajem przez Ratajczaka

Ponad sto osób przyszło na spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy tramwaju wzdłuż ul. Ratajczaka. Przedstawiono wstępne ...

Centrum Warte Poznania

Do 2 marca 2020 r. miasto czeka na projekty w konkursie Centrum Warte Poznania! W ...

BUDMA 2020 – cała gama budownictwa

Targi BUDMA to wydarzenie skupiające całą branżę budowlaną. To czas premier rynkowych, nowości technologicznych, zdobywania ...

Nowa strategia rozwoju

Strategię rozwoju województwa do 2030 roku przyjął 27 stycznia Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Według władz samorządu ...