Ukraina

Targi pełne mieszkań i klientów

Choć były to już trzecie targi mieszkaniowe tej jesieni, wystawców i odwiedzających nie zabrakło. Szczególnie w słoneczną niedzielę do hali MTP przybyły tłumy. Kolejne edycje jesiennych targów mieszkaniowych pokazują, że zarówno ugruntowani na rynku deweloperzy jak i nowe, mało znane firmy wprowadzają do sprzedaży nowe oferty mieszkań i domów. Nie brakuje też tych, którzy szukają własnego dachu nad głową. O klientów ponownie zabiegają banki.
– Rozdaliśmy bardzo dużo ofert, znacznie więcej niż na poprzednich targach – mówi Magdalena Mantaj, specjalistka ds. marketingu w Family House i chwali dobry marketing organizatora, spółki Nowy Adres. Jej zdaniem bardzo dużo osób szuka mieszkań 2-pokojowych w mieście, toteż oferta firmy spotkała się z zainteresowaniem. A jeżeli ktoś decyduje się na mieszkanie poza miastem, to koniecznie z ogródkiem.
– Klienci szukają albo swojego pierwszego mieszkania w oparciu o kredyt Rodzina na swoim, w który swoimi ofertami jak najbardziej się wpisujemy, albo rodzice chcą kupić lokum dla swych studiujących dzieci – dodaje Magdalena Mantaj.
Preferencje klientów potwierdza też Filip Przyłuski, prezes Partner Nieruchomości. Jego zdaniem cena jest wciąż jednym z głównych kryteriów wyboru. Chociaż Willa Leśna budowana na willowym osiedlu Zieliniec zyskuje zainteresowanie właśnie ze względu na lokalizację i kameralność. Deweloper nie narzekał na brak zainteresowania.
Podobnymi cechami kusiła Willa Urbano, położona w zacisznym zaułku ul. Piątkowskiej, blisko parku Sołackiego, oddzielona od wielkomiejskiego zgiełku.
– Na brak zainteresowania nie możemy narzekać – zapewnia Rafał Gorączniak, prezes Urbano Inwestycje zaznaczając, że uczestnictwo w targach ma bardzo duże znaczenie dla promocji inwestycji. – Atutem naszej realizacji jest również wykonawca, firma RBW, która specjalizuje się w usługach dla deweloperów, gwarantująca rzetelną i terminową obsługę – dodaje.

Jak zwykle na targach nie brakowało osób szukających domów pod miastem. Toteż wystawcy mający zróżnicowaną ofertę cieszyli się sporym powodzeniem, bo wielu mogło znaleźć coś dla siebie.
– Mniejsze domy cenowo są na poziomie mieszkań w mieście – podkreśla Maciej Grzegorczyk. – Ze względu na ograniczenia kredytowe największym zainteresowaniem cieszą się te do 400 tysięcy złotych.
Wśród nowości targowych dominowały właśnie osiedla i kompleksy domów położonych poza Poznaniem.
Wśród wystawców uwagę zwraca także powrót instytucji finansowych, które przed rokiem uczestniczyły w targach w znacznie mniejszej liczbie. Teraz – mimo kolejnych rekomendacji wprowadzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego regulujących rynek kredytowy – banki i doradcy finansowi ponownie zabiegają o klientów hipotecznych.
– Jeszcze do końca roku dostępne są tańsze kredyty walutowe. Od stycznia rekomendacja T ograniczy je znacznie dla klientów detalicznych. Toteż w tym ostatnim kwartale banki promują je i konkurują marżami, bo to ostatni okres, aby skorzystać z kredytu walutowego po korzystnej cenie – mówi Mariusz Frątczak, dyrektor regionalny firmy Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi. Równocześnie banki przygotowują się do promocji kredytów złotówkowych, które będą dominować od 2011 i tu też należy oczekiwać rywalizacji w marżach. Zdaniem doradcy od II kwartału tego roku dostępność kredytów hipotecznych zdecydowanie poprawiła się o około 20-30 proc.
Po raz pierwszy Nowy Adres zorganizował ekspozycję na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spotkało się to z dobrym odbiorem wystawców.
– To ulokowanie bardzo dobrze spełniło swą rolę. Targi powinny być w hali targowej, a nie sportowej. Bardzo dobrze rozplanowano stoiska – chwali Magdalena Mantaj z Family House.
Goście targowi jak zwykle mieli możliwość nie tylko zapoznać się z ofertami inwestorów i banków, ale także skorzystać z porad ekspertów w sprawach związanych z kupnem nieruchomości. Podczas seminarium mówiono o pułapkach w umowach z deweloperami i przykładach klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach o kredyt hipoteczny. Radzono jak bezpiecznie kupić mieszkanie u dewelopera i jak weryfikować oferty na rynku wtórnym oraz czy korzystać z usług pośredników i za ile, a także w jakiej walucie zaciągnąć kredyt.
Poznańskie Nieruchomości tradycyjnie przeprowadziły ankietę wśród gości targowych pytając ich, ofertę którego dewelopera uznają za najciekawszą. Zdecydowanie najwięcej osób wybrało ofertę Family House, którzy chwalili ceny, lokalizacje oraz konkretną i rzeczową obsługę. Dla osób, które wzięły udział w ankiecie jak zwykle mamy prezenty. Rozlosujemy wśród nich trzy bony wycieczkowe po 200 zł ufundowane przez cititravel.pl.

Swoje wyróżnienia dla wystawców przyznał też organizator Nowy Adres, który zawsze ocenia stoiska targowe i obsługę. Pierwsze miejsce w kategorii Exellent Stand przyznano Skalandowi, drugie – Konimpexowi, a trzecie – PBG Dom. Nagrody w kategorii Exellent Service otrzymali kolejno: Agrobex, Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk oraz UWI Inwestycje.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...