Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

Targowiska wracają do łask

Wydawać by się mogło, że supermarkety, centra handlowe i dyskonty zupełnie wypierają lokalne sklepy i kramy, jednak tradycyjne targowiska i bazarki mają się całkiem dobrze, nawet w największych miastach!

Jak wynika z raportu #siężyje, wygodne zakupy, nie jesteśmy skorzy do zakupów w dużych sklepach, a do łask wracają lokalne rynki.

Polacy są w dużym stopniu zmęczeni wielkimi sklepami, szczególnie w centrach miast, gdzie jest trudno o miejsce do parkowania – komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Wielkopowierzchniowe sklepy, choć poszerzają nam wybór, nie są kluczowe dla zadowolenia z codziennych zakupów, a cena przestała być najważniejszym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze marketu. Bardziej cenimy wygodę zakupów, a tę dają nam coraz częściej lokalne targowiska, na które przychodzimy po więcej, niż tylko świeże warzywa, czy owoce. Dają one możliwość bezpośredniej rozmowy ze sprzedawcą, a nawet zamówienia tego, co jest trudno dostępne, np. swojskiej wędliny, czy przetworów.

Zwrot ku sąsiedzkiej tradycji widać nawet w największych miastach: Targ Przymorze w Gdańsku miesięcznie odwiedza nawet ok. 80 tys. osób, a w Warszawie nowym “handlowym centrum” miasta ma zostać Hala Gwardii, przeznaczona dla małych wytwórców i sprzedawców wędlin, ryb, pieczywa, serów, win bądź lodów. Także Poznań stawia na lokalność:

Pierwszym krokiem było zniesienie opłaty targowej dla kupców, a dalsze to stopniowe modernizacje – mówi prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. – Zależy nam, by rynki nie zniknęły z krajobrazu miasta, bo pełnią o wiele ważniejszą funkcję, niż tylko miejsce zakupów – stanowią centra życia i integracji mieszkańców dzielnicy. Chcemy, by zyskały na atrakcyjności. Są niezwykle ważnym elementem miejskiej tkanki i życia społecznego, jakiego przeciwieństwem są centra handlowe – dodaje. Świeża ryba z porannego połowu, a może warzywa prosto z ogródka? Wystarczy pójść na jedno z licznych miejskich targowisk!

Gdzie w Polsce #siężyje i robi zakupy najwygodniej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na naszych stronach

x

Zobasz także

Finowie wchodzą na rynek

Fiński deweloper YIT wybrał UNIBEP S.A na generalnego wykonawcę II etapu swojej pierwszej inwestycji mieszkaniowej ...

Salon Toyoty w Krakowie

Toyota Kraków zrealizuje w Modlnicy kompleks sprzedażowo – ekspozycyjny o kubaturze około  30 tys. m3. ...

Chińczycy w Stalowej Woli

Chińska korporacja LiuGong poczyniła w Polsce nowe inwestycje. W stołecznym biurowcu Eurocentrum oficjalnie otwarto europejską ...

Wola Libre. Stan surowy

Budowa kompleksu Wola Libre w Warszawie osiągnęła stan surowy zamknięty. Inwestycja belgijskiego dewelopera – firmy ...

Angel River już góruje

Inwestycja Angel River na wrocławskim Przedmieściu Oławskim zaczyna górować nad okolicą. Właśnie rozpoczęła się realizacja ...