Ukraina

Technologie nad brzegiem

Na prawym brzegu Warty, naprzeciwko Starego Miasta rozbudowuje się centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej. Nowe budynki pomieszczą przede wszystkim bibliotekę uczelni i centrum nowych technologii. Projekt powstał w pracowni Studio Fikus pod kierunkiem Mariana Fikusa, znanego poznańskiego architekta – praktyka i wykładowcy związanego z uczelnią.
Kompleks budynków powstaje przy ulicach Berdychowo i Piotrowo, w dotąd mocno zaniedbanej części miasta, mającej się w przyszłości stać reprezentacyjnym bulwarem nadbrzeżnym. Całość zajmie dwuipółhektarową działkę.
Gmachy kompleksu zostały wkomponowane w osie widokowe łączące poszczególne części zespołu. Centrum całości będzie plac pomiędzy budynkami, podzielony na część zewnętrzną i wewnętrzną, skąd prowadzić będą wejścia do części bibliotecznej, centrum wykładowego oraz zaprojektowanego w bezpośrednim sąsiedztwie centrum kultury studenckiej.
Poszczególne budynki przedzielone zostaną pasażami, stanowiącymi jednocześnie osie widokowe na kościół Bernardynów, Katedrę i Ratusz. Pasaże wezmą swoje nazwy od sylwetek zabytków, z którymi są powiązane.
Dominantą wysokościową będzie trzykondygnacyjny budynek biblioteki, zaś centrum wykładowe nowych technologii będzie o jedną kondygnację niższe. Całe połacie budynków, w tym dachy, będą przeszklone, nie licząc wewnętrznych patiów, których jedną z funkcji będzie dodatkowe doświetlanie wnętrza.
Nowa biblioteka ma w pełni odpowiadać standardom XXI wieku – projektanci przewidzieli nie tylko możliwość korzystania ze zbiorów audiowizualnych i elektronicznych, co jest już standardem, ale też dostęp do informacji z zasobów rozmieszczonych w różnych punktach Europy i całego świata. Częścią systemu mają być też biblioteki wirtualne, a katalogi, w pełni skomputeryzowane. Poznańska książnica będzie przystosowana do włączenia, jako jedno z ogniw, w światowy system wymiany informacji między tego rodzaju placówkami.


1- Centrum Wykładowo-Konferencyjne (zrealizowane);
2 ? Centrum Nauk Informacyjnych i Biblioteka;
3 ? Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Biblioteka pomieści jednorazowo 350 czytelników. Zaprojektowano też 40 stanowisk komputerowych, trzy czytelnie specjalistyczne oraz 60 stanowisk biblioteki multimedialnej i elektronicznej, nie licząc dostępów z zewnątrz poprzez sieć komputerową. Całość uzupełnią kabiny do indywidualnej pracy badawczej.
Zastosowanie zaawansowanego systemu dostępu do poszczególnych zbiorów i pomieszczeń pozwala, paradoksalnie, na udostępnienie aż 70 procent zbiorów drukowanych, w tym podręczników akademickich, w systemie otwartym. Bibliotekę zaprojektowano w sumie na ponad pół miliona woluminów, przy powierzchni użytkowej sześciu i pół tysiąca metrów kwadratowych.
Centrum nowych technologii będzie kompleksem wykładowo-badawczym przygotowanym specjalnie dla wprowadzanych i planowanych kierunków studiów i badań, takich jak nanotechnologia, inżynieria medyczna, zaawansowane technologie informatyczne i wiele innych.
Nowy kompleks będzie budynkiem inteligentnym, gdzie poszczególne systemy (jak ogrzewanie, komunikacja, dostęp do pomieszczeń i wiele innych) będą sterowane centralnie, w dużej mierze automatycznie, zależnie od aktualnych potrzeb. Elastyczność systemu zapewni możliwość jego szybkiego przeprogramowania, tak by przystosować go do zmieniających się okoliczności. Rozwiązania projektowe, zarówno funkcjonalno-przestrzenne, jak techniczne i materiałowe podporządkowane zostały jak największej wygodzie użytkowników i racjonalnemu wykorzystaniu materiałów.
Realizowany obecnie obiekt jest drugą częścią kompleksu. W latach 2001-2005 budowane było Centrum Wykładowo-Konferencyjne. Trzecim etapem inwestycji będzie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, którego realizacja przewidziana jest w latach 2008-2011. Całość kosztować ma 200 mln euro. Inwestycja finansowana jest ze środków uczelni oraz budżetu państwa. Władze politechniki zamierzają też zabiegać o wsparcie darczyńców. dark

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...