Ukraina

To dobre miejsce

Polska ciągle jest dobrym miejscem do lokowania biznesu. Rynki biurowy i magazynowy będą rozwijały się bardzo dynamicznie.

Co ciekawe, lokowane w Polsce centra usług wspólnych BPO/SSC napędzają nie tylko inwestycje biurowe, ale też hotelowe. W całkiem nowy etap wkracza segment centrów handlowych, gdzie dominować będą rozbudowy i modernizacje obiektów – mówi Piotr Kaszyński, Partner zarządzający w firmie Cresa Polska.

Jak wynika z raportu ABSL, w ubiegłym roku ok. 50-60 tys. stanowisk IT w Indiach zostało zlikwidowanych, ponieważ ludzi zastąpiły roboty. Czy zautomatyzowanie procesów w BPO/SSC zahamuje rozwój tego sektora w Polsce?

Nie ma takiego zagrożenia, wręcz przeciwnie, widzimy bardzo duże zainteresowanie ze strony zagranicznych firm, które chcą lokować u nas centra usług wspólnych. Outsourcing w dużej mierze oparty jest na rozwoju nowych technologii, dlatego razem z nimi bardzo szybko ewoluuje. I to nie jest nic zaskakującego.

Faktycznie, proste, powtarzalne procesy, jak callcenter czy przetwarzanie faktur będą coraz bardzie zautomatyzowane. Jednocześnie firmy zaczynają lokować w Polsce bardziej skomplikowane działania. Potrzebni będą pracownicy z wiedzą techniczną z wyższej półki. Dodatkowo, przy współpracy programistów czy analityków znaczenia nabierze pewnego rodzaju dopasowanie kulturowe czy praca w tej samej strefie czasowej. A w tych tematach dla firm z Zachodu Polska zawsze będzie bliższa, niż np. Indie czy Filipiny.

Pytanie, czy Polska nadal będzie atrakcyjna kosztowo?

Zdecydowanie. Polska jest dobrym miejscem do lokowania biznesu. Ciągle jeszcze mamy tańszą siłę roboczą oraz znacznie tańsze grunty pod inwestycje, niż na Zachodzie. Kolejnym argumentem są bardzo konkurencyjne czynsze za wynajem powierzchni biurowej. Poza wszystkim, Polska jest dobrym miejscem do życia, z przystępnymi cenami mieszkań. Dla porównania, koszt wynajmu mieszkania w Londynie to średnio 50-60 proc. wynagrodzenia.

Dlatego już dzisiaj mamy prawie 280 tys. osób zatrudnionych w centrach usług wspólnych. I ta liczba ciągle rośnie. W tym roku w Polsce powstanie kolejnych 50 centrów usług dla biznesu, a w kolejnych latach utrzyma się trend wzrostowy na poziomie kilkudziesięciu nowych inwestycji rocznie.

Wynika z tego, że centra usług wspólnych związane są nie tylko z rynkiem biurowym, ale i mieszkaniowym…

Oraz hotelowym. Centra usług wspólnych korzystają nie tylko z usług stacjonarnych pracowników, ale również managerów, którzy dużo podróżują. Dlatego lokowanie w Polsce centrów BPO/SSC napędza również rozwój rynku hotelowego, szczególnie w średnim segmencie. Oczywiście nie jest to jedyny powód dynamicznego rozwoju tego sektora rynku nieruchomości, ale znaczący. Jak pokazują badania firmy STR, Warszawa średnio od stycznia do kwietnia tego roku miała najwyższy – aż 70,5 proc. – poziom obłożenia wśród stolic Europy Środkowej i Wschodniej. Dla przykładu w Budapeszcie jest to 68 proc., a w Pradze 67,2 proc.

Cały wywiad na propertynews.pl

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...