Ładowarki emu.energy

To nie alternatywa

Warto wiedzieć, że samochody elektryczne na mocy ustawy o elektromobilności są zwolnione z opłat w strefie parkowania.

Właściciele takich aut mogą się zgłosić do ZDM z dowodem rejestracyjnym, aby ich pojazd wpisać do rejestru pojazdów zwolniony z opłat w spp. Dopóki nie ma oznaczeń wspomnianych w ustawie kontrolerzy nie mogą inaczej zweryfikować czy auto jest elektryczne.

Jak na razie takie pojazdy po buspasach nie mogą jeździć, ale podobno parlamentarztyści chcą zezwolić na takie rozwiazanie właścicielom motocykli a przy „okazji: zezwolic na to także pojazdom elektrycznym.

Portal poznańskie nieruchomości uruchamia nowy dział. Będziemy publikowali informacje na temat inwestycji powiązanych z elektromobilnością. Nowa era motoryzacji zrodzi nowe inwestycje, które wpłyną na wartość nieruchomości.

Weszliśmy, a może wjechaliśmy już do czasów, gdzie samochody elektryczne nie tylko pojawiają się na drogach i parkingach, ale także coraz częściej obserwujemy rozbudowę infrastruktury związanej z elektromobilnością. Jaki wpływ będzie miał dalszy, z pewnością intensywny rozwój tej branży na planowanie przestrzenne, architekturę, inwestycje mieszkaniowe i komercyjne oraz wartość nieruchomości?

Ustawa promująca pojazdy niskoemisyjne oraz elektryczne weszła w życie 22. lutego 2018 roku. Ustawa o elektromobilności wprowadza szereg zmian, które promują pojazdy niskoemisyjne oraz dają szerokie przywileje ich użytkownikom.

Chęć upowszechnienia transportu elektrycznego spowodowała zwolnienie importowanych samochodów elektrycznych z akcyzy. Jedną z większych zmian jest zwolnienie z opłat parkingowych pojazdów elektrycznych w strefach płatnego parkowania oraz zmniejszenie opłaty przyłączeniowej dla ładowarek elektrycznych (do 75%, warunkiem jest dzielenie się możliwością ładowania). Rok 2018 w dziedzinie elektromobilnosci będzie absolutnie przełomowy. Obserwujemy rewolucję w motoryzacji, która spowoduje zmiany w innych dziedzinach życia. Ten zwrot ku elektryczności odbije się także na nowym spojrzeniu na projektowanie, użytkowanie przestrzeni publicznej, standardy wyposażania budynków.

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i tańsze samochody elektryczne osiągające coraz większe zasięgi. Market jako pierwsza podbiła Tesla, jednak inni producenci nie zostają w tyle. Już nie udają że mają „to” w ofercie. Teraz produkują i sprzedają. Volkswagen jednym emailem może zredefiniować pojęcie floty. Firmy posiadające ogromny potencjał produkcyjny oraz dystrybucyjny mogą dosłownie w ciągu dwóch lat zalać rynek samochodami elektrycznymi oferując do tego tanie ładowanie pod każdym salonem firmowym na świecie. Elektryki jeżdżą buspasami, parkują za darmo, a ich eksploatacja jest prosta i tania. W roku 2018 pojawią się nowe samochody, rowery, skutery oraz transportery, miedzy innymi; Skoda Vision, Nissan Leaf, Hyundai Kona, Nissan e-NV200, Tesla Model 3, Jaguar I-Pace, Jaguar I-Pace, Audi e-tron Quattro, Ford Focus, Ford E, BMW i3, Ursus Elvi, Honda V-Cub.

W niedługim czasie nie będzie koncernu motoryzacyjnego nie sprzedającego elektryków. Diesle wychodzą. Rok 2018 Porsche zrezygnowało całkowicie z silników wysokoprężnych. Norwegia nie zarejestruje po 2025 r innego auta, jak całkowicie eklektyczne. To że spaliny nas trują, to wszyscy wiedzą, ale tylko Norwegowie podeszli do tematu odważnie. W Norwegii użytkujący samochody eklektyczne nie płacą także za rejestracje, płatne odcinki autostrad. Samochody zwolnione są z podatku VAT. W Polsce, za wzorem innych krajów powstają strefy czystego transportu. Do Krakowa już od dawna nie wjedziemy do ścisłego centrum samochodem „z poprzedniej epoki”.

Jak widać rynek się rozkręca. Teraz wymuszony jest ruch rozbudowy sieci ładowania aut elektrycznych. W Polsce są 4 Supechargery TESLA, około 200 ładowarek Greenway, pilot #Recharger, jest PlugShare – to baza, ciągle zbyt mała. Nowe budowy pochłoną kolejne tereny; parkingi podziemne i naziemne, MOP-y, stacje paliw, hotele, galerie oraz szpitale. Będą wszędzie. Na ostatnich targach Light+Building we Franfurcie, które miały miejsce w dniach 18-23.03.2018 zaprezentowano nie tylko systemy inteligentnego domu, automatykę domową , inteligentne skrzynki pocztowe, domofony w własnym IP, ale także sprzęt do ładowania samochodów w garażu domu jednorodzinnego. Już niedługo zobaczycie takie ogłoszenie „Sprzedam lub wynajmę działkę pod budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych”.

Czas przyznać, że diesel to już koniec, samochody z silnikami spalinowymi to przeżytek, a tankowanie na stacji paliw i płacenie za paliwo to krzywda. Do tego galeria handlowa bez ładowarki to strata czasu, a hotel bez ładowarki to nocny koszmar.

x

Zobasz także

Ekologiczny Inowrocław

Osiem elektrycznych autobusów Volvo z Wrocławia dojechało do Inowrocławia. Wcześniej – pod koniec 2018 r. ...

Tańszy prąd dla e-autobusów?

Tańszy prąd dla e-autobusów Drożejący prąd zniechęca do rozwoju elektromobilności. Ministerstwo Energii (ME) przedstawiło więc ...

Tylko 2,5 tys. e-aut

Plan rozwoju elektromobilności zakładał, że na koniec 2018 roku będzie w Polsce 14 tysięcy samochodów ...

VW e-up tańszy

Wysoka cena to jedna z głównych barier rozwoju segmentu pojazdów z napędem elektrycznym. Dlatego też ...

E-radiowozy w Szczecinie

Pierwsze w Polsce elektryczne radiowozy dla Policji – kupione przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie (fot. ...