Ukraina

Top Inwestycje Komunalne

Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) przy Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego ;”Kaliskie Własne M” – inwestycja obejmująca trzy budynki mieszkalne wielorodzinne z lokalem użytkowym w parterze, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz miejsca postojowe w Kaliszu przy ul. Warszawskiej 63a oraz Budowa 13 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie 12 Gmin Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Głosowanie internautów trwa do 6 maja.Jak na razie, do godzin przedpołudniowych 15 kwietnia, liderem stawki jest zagospodarowanie nabrzeża wiślanego w Płocku. To jednak może się zmienić (fot. mat. pras.)

Jeszcze do 6 maja można głosować w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019. Do wyboru macie 25 przedsięwzięć, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

W ramach tegorocznej edycji konkursu jego organizatorzy tj. grupa PTWP i PortalSamorzadowy.pl nagradzają inwestycje komunalne oddane do użytku w ubiegłym roku (lub zrealizowane przynajmniej w 50 proc.). Organizatorzy konkursu chcą pokazać ich skalę oraz prorozwojowy efekt dla gospodarki, regionu i mieszkańców.

Pierwszy etap konkursu za nami. Spośród nadesłanych propozycji wybraliśmy 25 nominowanych. Teraz z tego grona swoich faworytów wskażą członkowie Rady Konsultacyjnej konkursu (każdy z nich będzie mógł wytypować pięć inwestycji) biorąc pod uwagę rozmach przedsięwzięcia w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.), a także aktywne gospodarowanie majątkiem.
Swoich faworytów mogą także wskazać internauci. Do 6 maja 2019 roku, do godziny 12 na PortalSamorzadowy.pl trwać będzie bowiem głosowanie, w którym można oddać głos za lub przeciw każdej z nominowanych inwestycji.

Do finału zakwalifikowały się trzy obiekty z Wielkopolski.Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) przy Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 5a, została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) przy Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 5a, została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Wartość inwestycji: 25 970 000 zł

Finansowanie inwestycji: 12 770 000 zł – środki własne powiatu; 13 200 000 zł – środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach WRPO 2014-2020

Zakończenie inwestycji: 19 listopada 2018 r.

Inwestor: Powiat Poznański

Przedmiotem inwestycji była budowa obiektów Centrum Kształcenia Praktycznego wraz z kompleksowym zagospodarowaniem terenu, w tym: przeniesieniem istniejącego boiska piłkarskiego, rozbudową wewnętrznego układu drogowego, budową miejsc parkingowych, przeniesieniem istniejącego grillowiska, realizacją małej architektury, budową i przebudową sieci i instalacji elektrycznych, niskoprądowych oraz sanitarnych.

Z całej infrastruktury CKP będzie korzystało 360-400 osób/dobę, w tym uczniowie, słuchacze, kadra dydaktyczna i obsługa placówki. Dostęp technologiczny do 18 pracowni technicznych zapewniono z rampy rozładunkowej, poprzez dźwig towarowo-osobowy, poprzez okno technologiczne zlokalizowane w ścianie zewnętrznej pracowni obróbki mechanicznej, dział obróbki frezowania.

Oprócz pracowni technicznych w budynku CKP znajduje się pracownia hotelarsko-gastronomiczna posiadająca w pełni wyposażoną kuchnię oraz salę konsumpcyjną dla 70 osób, a także część hotelową i recepcję. W pracowniach odbywają się szkolenia z zakresu nauczania zawodowego.

Kaliskie Własne M w Kaliszu

„Kaliskie Własne M” – inwestycja obejmująca trzy budynki mieszkalne wielorodzinne z lokalem użytkowym w parterze, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz miejsca postojowe w Kaliszu przy ul. Warszawskiej 63a została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Wartość inwestycji: ok. 22 700 000 zł

Finansowanie inwestycji: Program realizowany jest we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (kredyt)

Zakończenie inwestycji: 20.06.2019 r.

Inwestor: Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. (spółka 100-proc. udziału Kalisza)

Kaliskie TBS realizuje inwestycje w ramach autorskiego programu Miasta Kalisza „Kaliskie własne M”. Pierwszym etapem programu jest inwestycja przy ul. Warszawskiej 63a, gdzie powstaje 112 mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności po upływie 23 lat, jednak mieszkanie można wykupić już po 5 latach najmu. Realizowana inwestycja zapełnia lukę pomiędzy osobami posiadającymi zdolność na zaciągnięcie kredytu bankowego a osobami wykazującymi niskie dochody i kwalifikującymi się do uzyskania prawa do wynajmu lokalu komunalnego.

Mieszkania wykończone są w standardzie „pod klucz”. Mieszkanie przystosowane na potrzeby osoby niepełnosprawnej wyposażone jest w platformę – windę zewnętrzną. Infrastrukturę zewnętrzną zaprojektowano w taki sposób, aby zarówno najmłodsi, jak i dorośli mieszkańcy mogli aktywnie spędzać wolny czas na terenie posesji. Nowoczesne pół-podziemne kontenery na odpady komunalne nie tylko funkcją, ale i estetyką wpisują się w otoczenie.

SZOK-i w Pilskim Regionie Gospodarki Odpadami Komunalnymi

Budowa 13 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie 12 Gmin Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Wartość inwestycji: 20 839 224,09 zł

Finansowanie inwestycji: NFOŚiGW (środki unijne) – 14 401 089,80 zł; wkład własny Związku – 6 438 134,29 zł

Termin zakończenia inwestycji: 28.06.2019 r.

Inwestor: Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”

Inwestycja realizowana przez Związek Międzygminny to największa tego typu inwestycja w Polsce. Obejmuje ona budowę 13 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w gminach: Gmina Czarnków, Gmina Drawsko, Gmina Jastrowie, Gmina Kaczory, Gmina Krajenka, Gmina Krzyż Wielkopolski, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Okonek, Gmina Piła, Gmina Ujście, Gmina Wieleń, Gmina Wyrzysk.

Obiekty zostały w większości zlokalizowane w otoczeniu zieleni i oddalone są od zabudowy mieszkaniowej. Aby zniwelować uczucie szarości i wrażenia, że jest to obiekt przemysłowy, zastosowano różnorodne nasadzenia. Kolejnym elementem estetyki PSZOK-ów jest ścieżka ekologiczna.

PSZOK-i powstały dla wygody i na potrzeby mieszkańców gmin członkowskich. Dotychczas odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne i problemowe mieszkańcy mogli przekazywać w ramach zbiórek mobilnych. Po uruchomieniu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy w każdej chwili będą mogli zawieźć odpady do punktu, bez konieczności czekania na kolejne mobilne zbiórki. Ponadto PSZOK-i będą przyjmowały zdecydowanie większy wachlarz odpadów niż były odbierane w ramach kwartalnych zbiórek, np. odpady niebezpieczne, zielone, tworzywa sztuczne, szkło. Systemem punktów objętych zostanie łącznie ponad 173 tys. mieszkańców Związku.

Aby ułatwić mieszkańcom rozładunek odpadów, na każdym obiekcie jest rampa. Pozwoli ona na wrzucenie odpadów bezpośrednio z samochodu do kontenera.

Działanie PSZOK-ów wiąże się z polityką ekologiczną Polski i Unii Europejskiej. Mają one bezpośredni wpływ na poprawę stanu środowiska, w szczególności na ochronę powierzchni ziemi i wód podziemnych przed zanieczyszczeniem. W dalszym okresie nastąpi poprawa efektywności gospodarczej poprzez recykling materiałów.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...