Ukraina

Totalna krytyka M+

W rubryce Rynek Mieszkaniowy, powyżej, przedstawiamy stanowisko Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, który krytykuje nową ustawę „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”.

Jak donosi Gazeta Wyborcza  prof. dr hab. Tadeusz Markowski, przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Polskiej Akademii Nauk, – przedstawił stanowisko Komitetu na temat projektu ustawy „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”. W zamyśle Ministerstwa Rozwoju, które pilotuje ten projekt, nowy akt prawny ułatwiać ma realizację inwestycji w ramach rządowego programu „Mieszkanie+”, jednego z kluczowych pomysłów PiS. Przewiduje on budowę tanich mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa, udostępnionych przez władze samorządowe czy instytucje państwowe takie jak, PKP czy Poczta Polska.

Projekt jednak nie idzie zbyt dobrze, o czym pisaliśmy w lutym, więc postanowiono go przebudować i usprawnić. Efektem jest m.in. przedstawiony przez resort rozwoju projekt ustawy, który jednak dotyczyć ma nie tylko inwestycji mieszkaniowych związanych z programem, ale też innych, dużych inwestycji mieszkaniowych deweloperów.

Opinia, opublikowana na stronach Komitetu w Wielki Piątek, jest pełna mocnych stwierdzeń. Według PAN nowe prawo nie sprawi, że mieszkania będą budowane szybciej, może natomiast „przyspieszyć spekulację gruntami, zachęcić do większej korupcji w tym sektorze i w działalności samorządów terytorialnych”.

W ocenie specjalistów PAN, projekt ustawy zawiera szereg regulacji, które można uznać za szczególnie groźne. Wśród nich:

możliwość inwestowania na obszarach chronionych, jeśli inwestorowi uda się uzyskać zgodę

możliwość tworzenia zabudowy niezgodnej z przyjętym wcześniej miejscowym planem, co miałoby podważać władzę samorządów

możliwość eksterytorialnego prowadzenia inwestycji na terenach kolejowych w granicach gmin

przekształcenie wszystkich terenów rolnych i leśnych znajdujących się w granicach miast w potencjalne tereny budowlane.

Zdaniem Komitetu „projekt stoi w jawnej sprzeczności z potrzebami adaptacji miast do zmian klimatu”. Sankcjonuje bowiem „ekspansję na tereny zielonej i niebieskiej infrastruktury w imię krótkowzrocznego, partykularnego interesu, a nie interesu publicznego”

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/56,151243,23214042,zachecanie-do-korupcji-znamiona-sabotazu-program-mieszkanie.html#Z_MT i na gazeta.pl

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...