Troska o nasze perełki

Radny Paweł Sowa wraz z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim i miejskimi urzędnikami odwiedzili odrestaurowane Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem. Obie inwestycje wpisują się w program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom.

Prace zakończyły się na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że nie wszyscy mogli od razu podziwiać ich efekty. Trzeba było także odwołać oficjalne otwarcie.

Łazienki rzeczne wzniesione zostały w latach 1924-1925 i szybko stały się jednym z kultowych miejsc przedwojennego Poznania. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Zabytkowe Łazienki Rzeczne odzyskały już dawny blask. Dzięki modernizacji przywrócona została im przedwojenna forma i kolorystyka.

– Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii. Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac, zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Odnowione Łazienki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszczególne kondygnacje połączone są nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku. W jednym skrzydle budynku zaprojektowano przestrzeń biurową dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane tam dwa biura – każde o powierzchni ok. 100 m kw. – są wynajęte. W środkowej części przygotowano powierzchnię pod całoroczną restaurację. W budynku zlokalizowane są też w pełni wyposażone sale konferencyjne.

Kompleksową modernizację przeszedł także Dzieciniec pod Słońcem – zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację. Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim.

Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.

Podczas modernizacji pomyślano także o osobach z dysfunkcjami. Na terenie kompleksu znajduje się plac zabaw dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także makieta z opisem w alfabecie Braille’a. Obiekty znajdujące się na terenie kompleksu zostały naniesione do aplikacji TOTUPOINT. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące mogą dowiedzieć się, w jakim dokładnie miejscu się znajdują. Obszar Dziecińca został objęty monitoringiem wizyjnym.

„Dzieciniec pod Słońcem” powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski.

– Gorąco polecam oba miejsca, łatwo dojedziecie lub dojdziecie do nich Wartostradą. Wszystkim osobom, które brały udział w projektowaniu, poszukiwaniu finansowania – pozyskano fundusze unijne – i pracach budowlanych serdecznie gratuluję i dziękuję. Mamy kolejne perełki na mapie Poznania – komentuje radny Paweł Sowa.
Łazienki Rzeczne, fot. biuletyn.poznan.pl – grafika artykułu

x

Zobasz także

Nowy park przy Browarnej

Zaniedbany teren przy ul. Browarnej zupełnie zmienił swoje oblicze. Zasadzono nowe drzewa i krzewy, założono ...

Za rok centrum szyfrów

Latem przyszłego roku otwarte zostanie Centrum Szyfrów Enigma. Powstaje ono w budynku Collegium Martineum. Przed ...

Kamienica jak nowa

Kamienica przy ul. Św. Wawrzyńca 26 przechodzi remont elewacji oraz termomodernizację. Wszystkie detale architektoniczne zostaną ...

Malują mural na Wodnej

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu łączą siły i rozpoczynają współpracę przy cyklicznej realizacji ...

Rowerem wzdłuż Grunwaldzkiej

Rowerzyści mogą już bezpiecznie i wygodnie dojechać z okolic stadionu miejskiego do centrum. Trwają odbiory ...